Πρώτη νίκη μετά από δύο παρατάσεις για τους εφήβους του Αχιλλέα Θερμαϊκού

Το ρόδι έσπασε το Σάββατο και η ομάδα του εφηβικού του Αχιλλέα Θερμαϊκού, αφού μετά από δύο παρατάσεις κατάφερε και νίκησε την ομάδα του Ιωνικού με 86-85.

Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό. Οι ομάδες στο πρώτο ημίχρονο συμβάδιζαν στο σκορ και αυτό έληξε με 27-27. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ιωνικού κατάφερε να ξεφύγει με 8 πόντους (41-49). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι έφηβοι του Αχιλλέα αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 66-66 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Μετά από δύο παρατάσεις το τελικό σκορ ήταν 86-85 και η ομάδα του Αχιλλέα πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 15-17, 27-27, 41-49, 66-66 (κ.α.) 78-78 (α΄παρ.) 86-85
Διαιτητές: Κουτσουρίδης-Μόσχας
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ (Μπενάκης): Παπαδόπουλος 2, Μπούζος 20 (3), Καργάκης 3, Γκάρτζιος 25 (2), Γρηγορίου 9, Νικήτας, Ασλανίδης, Ανδρουτσόπουλος 19, Λιάλιος 12 (1).

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ (Αγγελής): Σέφκας 4, Βαρλαντσάνης 13, Μπάρκος, Τσορμπατζόγλου 8, Πεχλιβάνος 13, Γαλιατσάτος 7 (1), Φλιάτης 22, Ηλιάδης 5, Χατζηαναγνώστης, Ματζάρας 14.