Νίκη με ανατροπή στο τέλος για τους άνδρες του Θριάμβου Ταγαράδων

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών, ο Θρίαμβος Ταγαράδων νίκησε δια πυρός και σιδήρου τον ΑΣ Πλατεία με 52-47, ανατρέποντας το σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες φάνηκαν να έχουν το άγχος της πρεμιέρας και ήταν πολύ άστοχες. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Πλατεία ήταν καλύτερη μέσα στο γήπεδο και πήγε στο ημίχρονο με το σκορ υπέρ της 20-27. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο μισό τρίτο δεκάλεπτο, καθώς στο 26' το σκορ ήταν 24-38.

Από εκεί και πέρα τα ηνία του αγώνα πήρε ο Θρίαμβος και παίζοντας καλή άμυνα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 34-41 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα στο 37' με 46-45. Σε ένα συγκλονιστικό φινάλε με σκληρές άμυνες η Πλατεία αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων στην τελευταία της επίθεση και το τελικό 52-47 γράφτηκε τρία δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Δεκάλεπτα: 8-5, 20-27, 34-41, 52-47
Διαιτητές: Τσούλης-Μαρκούσης
ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΑΓΑΡΑΔΩΝ (Κουρβούλης): Λασκαρίδης 4, Μπατσίλας 9, Βακάλης 8, Δημητριάδης 3, Γιαρμακόπουλος 2, Μουδούρης 2, Σουλιώτης, Κυριακού 15, Παπαθανασίου 8, Λιάντας 1.
Α.Σ. ΠΛΑΤΕΙΑ  (Παποστόλου): Ιωαννίδης, Καλλιτζίδης, Ποτουρίδης, Παπαδόπουλος Σ. 5, Σαμαρτζίδης 1, Παπαδόπουλος Β. 6, Τσιλιπάκος 2, Σαμουρκασίδης 20, Αϊζεμάς 4, Τσακίρης 9.