Σπουδαία εμφάνιση για την Εθνική Νεανίδων παρά την ήττα από την Ιταλία-Κορυφαία και πάλι η Σταμολάμπρου

Η Εθνική Ομάδα των Νεανίδων έκλεισε με ήττα (48-52) από την Ιταλία τη προσπάθεια της στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (β’ φάση) στη Κροατία. Πλέον θα διεκδικήσει μία από τις θέσεις 9-16 (οι τρεις τελευταίες υποβιβάζονται στη Β’ κατηγορία).

Κόντρα στην Ιταλία το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και πάλεψε ως το τέλος για τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο, μάλιστα, η ομάδα του Γιώργου Βελισσαράκου με την ηγετική εμφάνιση της Σταμολάμπρου προηγήθηκε με 25-14 (14’) και 30-21 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Ιταλία ισοφάρισε το σκορ (32-32) στο 27’. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 32’ (39-38). Μ’ένα σερί 2-10 η Ιταλία πήρε προβάδισμα 7 πόντων. Στα τελευταία λεπτά η Εθνική Ομάδα έκανε μια υπέρ προσπάθεια αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 48-50 38’’ πριν τη λήξη.

Η Σταμολάμπρου με 21 πόντους (17 πόντους στο Α’ ημίχρονο) με τη Χριστινάκη ξεχώρισαν από την Εθνική Νεανίδων.
Δεκάλεπτα: 20-9, 30-21, 37-36, 48-52.
Ελλάδα(Βελισσαράκος): Σταμολάμπρου 21(2), Σταμάτη, Φουράκη 2, Νάστου 2, Παυλοπούλου 4, Χριστινάκη 10(1), Κίτσιου 2, Χωλοπούλου, Γεωργιάδη 2, Γεροστεργίου 1, Καραμπάτσα 4, Λουκά.