Πάλεψε το εφηβικό του Μαντουλίδη στην δεύτερο παιχνίδι του τουρνουά της Ευρωλίγκα

Κατά τον δεύτερο αγώνα τους στο Νike International Junior Tournament (NIJT), Citta di Roma, που διοργανώνει στη Ρώμη η Ευρωλίγκα, οι έφηβοι του Μαντουλίδη σαφώς βελτιωμένοι γνώρισαν την ήττα με 77-61 από την Στέλλα Ατζούρα Ρόμα.

Μετά το άσχημο ξεκίνημά τους (10-2 υπέρ των Ιταλών), οι παίκτες του Μαντουλίδη βρήκαν τα «πατήματά» τους και προηγήθηκαν με 15-18 στο έβδομο λεπτό του αγώνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα από τη Ρώμη «πήρε κεφάλι» στο σκορ με διαφορά που δεν ξεπέρασε ποτέ τους δέκα πόντους.  Ολόκληρη η τρίτη περίοδος βρήκε τους Ιταλούς να προηγούνται με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να μειώσουν στην αρχή της τελευταίας περιόδου. Οι Ρωμαίοι όμως παρουσιάστηκαν πιο δυνατοί και αποφασισμένοι στο τέλος και έτσι ήρθε το τελικό αποτέλεσμα. Αύριο στις 15:30 οι παίκτες της Ελληνικής ομάδας θα αντιμετωπίσουν την ΚΚ Σπαρς από το Ζάγκρεμπ.
Δεκάλεπτα: 19-18, 37-28, 55-43, 77-61
ΣΤΕΛΛΑ ΑΤΖΟΥΡΑ ΡΟΜΑ:  Αλιμπέκοβιτς 12(2), Τζιανκάρλι 6(2), Φόρτε 4(1), Κούτσι 11, Λα Τόρρε 5(1), Ολιβέρο 2, Τερέντζι 23(4), Σανκιουνιέτι, Ράντονγιτς, Ντοντσέλι 10, Ελ Χάτζι, Ματρόνε 2.
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ: Νικολάου 10(2), Χριστοδούλου 25(1), Γκέλιος 6, Γκαβέζος, Ανδρεάδης, Γιαννάκης 2, Κουζέλογλου 16(3), Θωμαϊδης, Βενετόπουλος, Κουσιάντζας 2, Ζαϊμης.