Ισοφάρισαν σε 1-1 οι Εσπερίδες στον τελικό κορασίδων της ΕΣΚΑΝΑ

Τη νίκη με 49-40 πήραν οι Εσπερίδες κόντρα στον Πανιώνιο και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά του τελικού κορασίδων.

Oι παίκτριες της ομάδας της Καλλιθέας με φοβερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (στο πρώτο έχαναν με 15-28 και 23-32) χαμογέλασαν στο τέλος, φτάνοντας σε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα και οδήγησαν έτσι τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχες ήταν μεταμορφωμένες προς το καλύτερο, κλείδωσαν την άμυνά τους και με τοπ σκόρερ την Κολλάτου έφτασαν στο τελικό 49-40. Το τρίτο και καθοριστικό ματς θα διεξαχθεί το Σάββατο 31 Μαρτίου στο Βαρίκας (21:00) και ο νικητής θα αναδειχθεί πρωταθλητής κορασίδων.
Δεκάλεπτα: 12-18, 23-32, 33-36, 49-40
Διαιτητές: Γαρίνη , Παπαϊωάννου
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Αναγνωστόπουλος): Βαζαίου 4, Ρούτση, Μαντά 12, Κολλάτου 16(1), Μάλαμα, Οικονομάκη 11, Θεοδώρου 2, Λούκα 4.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ(Μηλιάτης): Ερμείδου 2, Γαλιατσάτου 5, Σταμάτη 8, Δημητρίου, Στεριοπούλου 2, Μπάμπη 2, Κήτσιου 7, Παυλοπούλου 14(2).