Η Ζόνοβα οδηγεί την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα Κύπρου

Η ΑΕΚ επεκράτησε της ΑΕΛ 81-74, στο Κίτιον και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ γυναικών και βρίσκεται ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος στην ιστορία της. Όπως διαβάζουμε στο www.centragoal.com η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά από το πρώτο λεπτό και έδειξε ποιο θα ήταν το αφεντικό στην αναμέτρηση.
Πήρε σταθερό προβάδισμα 5-10 πόντων καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, χάρις στην πολύ καλή άμυνα ζώνης 2-3(σε όλο το γήπεδο) που έπαιξε.

Με τρίποντο της Βεζελόφσκι η ΑΕΛ μείωσε σε 40-35, με τη λήξη του ημιχρόνου. Με την Κατερίνα Ζόνοβα ασταμάτητη (31 πόντους) η ΑΕΚ ήταν συνεχώς σε θέση οδηγού και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε 58-53 υπέρ της ομάδας της Λάρνακας. Η ΑΕΛ με συνεχόμενα τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο μείωσε στον πόντο και με τρίποντο της Πόποβιτς 1'.10'' πριν το τέλος του αγώνα πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 72-70.
Η Λόιντ απάντησε από τα εννέα μέτρα και έκανε το 73-72. Μετά, το παιγνίδι πήγε στη διαδικασία των βολών, όπου η Ζόνοβα ήταν αλάνθαστη και τα άστοχα σουτ της ΑΕΛ, δεν μπόρεσαν να την ξαναβάλουν στο παιγνίδι. Κορυφαία του αγώνα η Ζόνοβα με 31 πόντους. Άξιες συμπαραστάτριες η Λόιντ με 22 (3τρ.) και Κάντσεβιτς (12 (2τρ.). Από την ΑΕΛ για ακόμα μια φορά κορυφαία η Βουκίσεβιτς με 26 πόντους και Σκέκιτς με 20 (5τρ.).
ΑΕΚ (Κουζή): Αθανασίου 6, Νικοδήμου 6, Χατζημπέη 4, Ζόνοβα 31 (2), Λόιντ 22 (3), Κάντσεβιτς 12 (2), Μερκούρη, Γεωργίου.
ΑΕΛ (Αντωνίου): Παπαδούρη 1, Σκέτιτς 20 (5), Ρους 2, Βεζελόφσκι 14 (4), Πόποβιτς 11(3), Βουκίσεβιτς 26.