Νικήτρια η Καλτσίδου στο ντέρμπι με την Δημητράκου

Η Μπουρζ της Στέλλας Καλτσίδου πέρασε από την έδρα της Εξ Αν Προβένς της Ζωής Δημητράκου (62-75) και διατηρήθηκε στην κορυφή της γαλλικής λίγκας με μεγάλη διαφορά με τις δύο Ελληνίδες όπως διαβάζουμε στο www.weplayball.gr να αλληλοεξουδετερώνονται στην προσωπική τους κόντρα (Δημητράκου 4π, 2/11δ, 0/1τρ, 8-1ρ, 3ας, 1κοψ, 6λ σε 27' - Καλτσίδου 5π, 2/2β, 0/1δ, 1/2τρ, 6-3ρ, 3ας, 1κοψ, 1λ σε 23'). Νέα ήττα για την Καλέ της Παπαμιχαήλ με 77-58 στην Ναντ. Η Ελληνίδα παίκτρια πέτυχε 5π, 1/2β, 2/7δ, 4-2ρ, 1ας σε 26'.

Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος στην ιταλική λίγκα με την Βενέτσια της Κωστάκη να γνωρίζει την ήττα με 73-59 από τη Σαν Τζιοβάνι και να τερματίζει πέμπτη οπότε θα αντιμετωπίσει στην πρώτη φάση των πλέι οφ με μειονέκτημα έδρας την Ουμπερτίντε. Σε αυτό το ματς η Ελληνίδα γκαρντ έκανε 8 λάθη στα 17 λεπτά που αγωνίστηκε μένοντας στους 4 πόντους. (4π, 2/2β, 1/2δ, 0/2τρ, 4-0ρ, 8λ, 2κλ σε 17')
Με 10 πόντους της Εβίνας Μάλτση η USK Πράγας διέλυσε την Κάρλοβι Βάρι με 100-44 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στα πλέι οφ της τσέχικης λίγκας (10π, 2/3δ, 2/4τρ, 0-3ρ, 1κοψ σε 20').