er

EuroCup Γυναικών: Πρωτέας Βούλας-Σέπσι 77-71-Το στατιστικό του αγώνα και φωτορεπορτάζ

Ο Πρωτέας Βούλας στην παρθενική του συμμετοχή στο Eurocup Γυναικών στο πλαίσιο του 3ου Ομίλου επικράτησε στην παράταση με 77-71 της Σέπσι από την Ρουμανία στο κλειστό της Γλυφάδας.

Η ελληνική ομάδα που σημείωσε την πρώτη της νίκη στην ιστορία της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, είχε για μεγάλη πρωταγωνίστρια την Ανίσα Τζορτζ με 32 πόντους, ενώ Αναστασόπουλου με 10 και Σακελλαρίου με 9 ακολούθησαν στο σκοράρισμα.

Ο Πρωτέας Βούλας ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο όταν και κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά πόντων με το τέλος του ημιχρόνου (44-32).

Η Σέπσι αντέδρασε στην επανάληψη και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (67-67) με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στην παράσταση.

Εκεί  ο Πρωτέας Βούλας ήταν καλύτερος φτάνοντας στην νίκη με 77-71.

Διαιτητές: Μιτρόφσκι (Β.Μακεδονία), Μέσζαρος (Ουγγαρία), Μίνχαβα (Βουλγαρία)

Δεκάλεπτα: 25-16, 44-32, 57-56, 67-67 (κ.α.) 77-71

Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Αλεξιά 2, Αναστασοπούλου 10(2), Χατζηγιακουμή 7(1), Γασπαράτου 3(1), Τζορτζ 32(2), Πολυμένη 7(1), Σακελλαρίου 9(1), Στολίγκα 7(1).