er

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Δημόκριτος για το Πρωτάθλημα Κ-21 της ΕΚΑΣΘ καθώς μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι επικράτησε με 69-55 του ΠΣ Ευκαρπίας.

Ο αγώνας από την αρχή είχε γρήγορο ρυθμό και δυνατές μονομαχίες και οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει 28-29 υπέρ της Ευκαρπίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Δημοκρίτου μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με πιεστική άμυνα και με ευστοχία από την γραμμή του τριπόντου κατάφεραν να πάρουν την διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο  και να την διατηρήσουν μέχρι την λήξη.

Δεκάλεπτα: 18-11, 28-29, 44-45, 69-55

Δημόκριτος (Φωτιάδης-Χρηστίδης): Κεμανίδης 3, Γενιτσαρίδης, Καπνάς, Κασσής 9(1), Μπλόκου 18(6), Πετσάνης 2, Μπέτος 5, Φετσόπουλος 6, Καπλάνης 12(1), Φεστερίδης 12, Μετρεβέλι, Εξίζογλου 2

ΠΣ Ευκαρπίας (Μακρυδάκης): Καλέσης 18(1), Τσιριόπουλος 4, Μαργαριτόπουλος 13(2), Αποστολίδης 2, Μυρτάκης 2, Παπαδόπουλος 3, Μοσχοβίτης 10, Κωστίκας 4.