Πανελλήνιο Παίδων, Final-8: Πανσερραϊκός-Ηράκλειο 82-88-Το στατιστικό του αγώνα και φωτορεπορτάζ

Στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης μέρας για το Final-8 του 51ου Πανελληνίου Παίδων, το Ηράκλειο επικράτησε μετά από συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στη παράταση με 88-82 του Πανσερραϊκού.

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, χωρίς καμία από τις δύο να ξεφεύγει με διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων. Ο Βόντας με δύο βολές, 1΄30΄΄ πριν τη λήξη του έκανε το 21-17 για το Ηράκλειο, που πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά (25-17) μισό λεπτό πριν συμπληρωθεί η πρώτη περίοδος.

Η ομάδα της Κρήτης έφθασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (37-27), 7΄04΄΄ πριν την ανάπαυλα με καλάθι από τον Μωχάμεντ-Κριτσωτάκη. Το σκορ έφθασε στο 41-27, όμως η συνέχεια άνηκε στον Πανσερραϊκό που με ένα σερί 13-5 κατάφερε να μειώσει στους έξι (46-40).

Το Ηράκλειο κράτησε το υπέρ του προβάδισμα με διαφορά ασφαλείας, μέχρι το 1΄42΄΄ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, όταν ο Γκαβανόζης με τρίποντο μείωσε σε 61-58.

Οι Σερραίοι ισοφάρισαν σε 67-67, 7΄34΄΄ πριν τη λήξη με βολή του Σπανού και πέρασαν μπροστά λίγο αργότερα με διαφορά τριών πόντων. Αμεση ήταν η απάντηση του Ηρακλείου με σερί 9-2 όμως οι Σερραίοι ισοφάρισαν σε 76-76 με βολές του Σπανού ένα λεπτό πριν το τέλος. Οι δύο ομάδες δε μπόρεσαν να πετύχουν πόντο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί ο Πανσερραϊκός πήρε από την αρχή το προβάδισμα και τα διατήρησε μέχρι τα μέσα της, όταν ο Ιωάννου έδωσε την πρωτοπορία με 81-79 στο Ηράκλειο. Ο Βόντας με δύο βολές έκανε το 86-82 για τους Κρητικούς στο 44ο λεπτό και ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του, καθώς οι Σερραίοι δε μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Διαιτητές: Λυγούρας, Μπαβέλας, Κονταξάκης

Δεκάλεπτα: 21-26, 40-46, 59-63, 76-76(κ.α.), 82-88

Πανσερραϊκός (Σαμαράς-Κηρύκος-Σπανός): Σπανός 19, Αρχοντίδης Χ. 2, Γκαβανόζης 16(2), Καμμένης, Γρούνης 13(1), Καλογραιάκης 17(1), Κηρύκος, Παπαδόπουλος 4, Αρχοντίδης Ι. 8, Κλώνης 3.

Ηράκλειο (Μακράκης-Σεμπεκόπουλος-Σγουράκης): Λογοθέτης Κ. 13(3), Αϊλαμάκης, Μάρης 2, Σεγρεδάκης 6(1), Μωχάμεντ-Κριτσωτάκης 21, Λογοθέτης Σ. 7, Ιωάννου 9, Φουκαράκης 11, Μαστοροδήμος, Βλάχος 4, Βόντας 15.