Final-8 Παμπαίδων ΕΚΑΣΘ: ΔΕΚΑ-Παναθλητικός 72-66

Στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Θεσσαλονίκης προκρίθηκε η ΔΕΚΑ μετά τη δύσκολη επικράτησή της στο πρώτο παιχνίδι του Final-8 Παμπαίδων της ΕΚΑΣΘ με αντίπαλο τον Παναθλητικό και τελικό σκορ 72-66.

Ο Παναθλητικός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 16-9 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η ΔΕΚΑ αντέδρασε με σερί 8-0 στα επόμενα τέσσερα λεπτά για να κλείσει το δεκάλεπτο με 22-19 υπέρ της ομάδας των Συκεών.

Σε όλη τη δεύτερη περίοδο ο Παναθλητικός κράτησε το προβάδισμα, ενώ στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η ΔΕΚΑ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 36-35 ύστερα από καλάθι του Κρινάκη.

Η διαφορά άρχισε να ανοίγει για τη ΔΕΚΑ (44-38), όμως η ομάδα των Συκεών δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ισοφάρισε άμεσα σε 44-44 και παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 35ο λεπτό όταν ξαναπέρασε με 57-56. Η ομάδα του Ευόσμου έκανε το 66-59 δύο λεπτά πριν το τέλος κι ο Παναθλητικός μείωσε σε 68-66. Το τελικό 72-66 ήρθε μετά από τις συνεχόμενες τεχνικές ποινές στην ομάδα των Συκεών.

Δεκάλεπτα: 19-22, 30-33, 52-47, 72-66

Διαιτητές: Σμπρίνης-Ευαγγελόπουλος

ΔΕΚΑ (Σιβένας-Νικολαϊδης Ι.): Κυργάκης 7(1), Βασιλόπουλος, Σακκοράφας 19, Κρινάκης 6, Παπαλύρας 8(1), Ιωαννίδης 20, Λούπος, 10, Τρύφων 2.

Παναθλητικός (Κοϊμτζόγλου-Γυμνόπουλος): Ντουντουγλίδης 11(3), Καπετάνιος, Μαυρίδης 8, Καραμεσίνης 5(1), Κουμαντσιώτης 2, Κρίκος 4, Γυμνόπουλος 12(3), Μεσσηνιώτης 24(4).

Ενσταση από τον Παναθλητικό

Ο Παναθλητικός, μετά το τέλος του αγώνα, κατέθεσε ένσταση «για να εξεταστούν το αντιαθλητικό φάουλ που δόθηκε το τελευταίο δίλεπτο του αγώνα και το φάουλ στα 13 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και πριν μπει η μπάλα στον αγωνιστικό χώρο», μιλώντας για αλλοίωση αποτελέσματος.