Final-8 παμπαίδων ΕΚΑΣΘ: ΠΑΟΚ-ΧΑΝΘ 71-56

Στον μεγάλο τελικό του Final-8 των παμπαίδων της ΕΚΑΣΘ προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ μετά την άνετη επικράτηση με 71-56 επί της ΧΑΝΘ. Ο «Δικέφαλος» θα αγωνιστεί αύριο στις 19:00 στο ΔΑΚ Καλαμαριάς με αντίπαλο τον Αρη, ενώ δύο ώρες νωρίτερα θα γίνει το παιχνίδι για την τρίτη θέση μεταξύ ΧΑΝΘ και ΔΕΚΑ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή του αγώνα «κεφάλι» στο σκορ με μικρή όμως διαφορά. Η ΧΑΝΘ μείωσε στο καλάθι (17-15) στο όγδοο λεπτό, αλλά οι «ασπρόμαυροι» απάντησαν άμεσα με 8-1 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 25-16.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου ο ΠΑΟΚ πήρε διψήφιο προβάδισμα το οποίο ξεπέρασε και τους 20 πόντους (44-23) στο 17ο λεπτό. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΧΑΝΘ αντέδρασε μειώνοντας σε 54-38, με υπέρ της σερί 13-5, λίγο πριν τη λήξη του.

Αμεση ήταν η απάντηση του ΠΑΟΚ που κατάφερε να ξαναπάρει διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων που τη διατήρησε με αυξομειώσεις φθάνοντας άνετα στη νίκη και την πρόκριση στον τελικό.

Δεκάλεπτα: 25-16, 49-25, 56-38, 71-56

Διαιτητές: Κασούμης-Τσαπόγα

ΠΑΟΚ(Ντίκας-Παϊτάρης): Καραγιαννίδης, Μπαρκούκης 1, Παγώνης 12(2), Σκιαθίτης 10(1), Μίνος 3(1), Βαλούκας 6, Νιγριτινός 8, Μιχαηλίδης 12(1), Δημαρχόπουλος, Μποκάι 8, Ταλιχμανίδης 1, Παναγιώτου 10.

ΧΑΝΘ(Καραπιπερίδης-Καλογεράτος): Βύττας 4, Γιαννουζάκος 3(1), Συρόπουλος 9(1), Τακιανός, Αρμούτης 4, Παυλίδης 2, Παπακώστας 2, Μπουντάς 2, Μπάκανος 13, Γεωργιάδης 2, Βάσσος 4, Κωσταρας 11(1).