Final-8 παμπαίδων ΕΚΑΣΘ: Αστέρας Πλαγιαρίου-Απόλλων Καλαμαριάς 63-54

Την πέμπτη θέση στο Final-8 παμπαίδων της ΕΚΑΣΘ θα διεκδικήσει αύριο με αντίπαλο τον Παναθλητικό στις 14:00 ο Αστέρας Πλαγιαρίου που επικράτησε με 63-54 του Απόλλωνα Καλαμαριάς, που θα παλέψει στις 12:00 για την έβδομη θέση με τον ΜΑΣ Ε. Μαντουλίδης.

Το αρχικό 4-0 με το οποίο προηγήθηκε ο Απόλλων μετατράπηκε σε 8-4 υπέρ του Αστέρα. Η ομάδα του Πλαγιαρίου συνέχισε να προηγείται με διαφορά από 1-8 πόντους μέχρι τη ανάπαυλα. Στο 23ο λεπτό η διαφορά ξεπέρασε για πρώτη φορά και τους δέκα πόντους (39-28). Οι Καλαμαριώτες έδειχναν ότι δε μπορούν να αντεπεξέλθουν στις συνθήκες του αγώνα παρά τη μείωση της διαφοράς σε 46-39 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκορ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 13-12 , 30-24, 46-39, 63-54

Διαιτητές: Κατσιάμπας-Αυγερινός

Αστέρας Πλαγιαρίου (Μουρατίδης-Γιοβάννης): Μούζας, Γαλάνης 2, Μακίσογλου 8, Ουζούνης 13(2), Τρακασλίδης 1, Γραμμένος 7(1), Καριοφυλλίδης 23(2), Γεωργουλάκος 2, Καντηλίδης 7, Ανδρίκος.

Απόλλων Καλαμαριάς (Καπουσούζη-Μπακογλίδης): Αγγελίδης 14, Τζελεπής,  Σταθουλίδης, Ευσταθιάδης 12, Μάντζιαρης Ν., Τσαλταφερίδης 20(1), Μποζίνης 8, Πατσίδης.