Πανελλήνιο Κορασίδων – Final 8: Κρόνος Αγ. Δημ. – Ηρόδοτος 63-44-Το στατιστικό του αγώνα και φωτορεπορτάζ- Το πανόραμα της διοργάνωσης

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου επικράτησε με 63-44 του Ηροδότου και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων.

Μετά τα πρώτα πέντε λεπτά ο Κρόνος ανέβασε στροφές και με τη Φουστέρη από την περιφέρεια και την Τουμπανιάρη μέσα στη ρακέτα άρχισε να παίρνει διαφορά κλείνοντας το α’δεκάλεπτο στο +11 (25-14).

Στο ξεκίνημα της β’ περιόδου ο Ηρόδοτος με τη Φωνιαδάκη μείωσε σε 25-19 (11’15’’) και με βολή της Τρούλη σε 28-24 (16’30’’) βάζοντας δύσκολα στον Κρόνο ο οποίος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 35-28.

Ο Ηρόδοτος στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου πλησίασε στο καλάθι (39-37, 24’25’’) με τρίποντο της Τρούλη, αλλά ο Κρόνος αποσπάστηκε εκ νέου ξεφεύγοντας με 54-40 (29’37’’) με τη Ζαφείρη να δίνει λύσεις από τη γραμμή των 6.75μ.

Τρία λεπτά πριν το τέλος έγινε το 63-42 για τον Κρόνο που εξασφάλισε τη νίκη και την παρουσία του στην πρώτη τετράδα της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Τζιμινίδης, Αυγουστόγλου, Γεοργοσόπουλος

Δεκάλεπτα: 25-14, 35-28, 54-40, 63-44

Κρόνος Αγ.Δημ. (Τσαμπούρη): Λινάρδου, Καρβουνιάρη, Μανωλοπούλου 8, Προδρομίδη 8, Φουστέρη 16(3), Τουμπανιάρη 18, Ρώσση, Περντρέτσα, Τριανταφύλλου, Ζαφείρη 13(3), Βενιέρη, Μαυρίδου.

Ηρόδοτος (Σαμαντούρα): Μαυράκη 2, Λιοπυράκη 2, Ατσαλάκη, Μελιδονιώτη 4, Λαμπράκη, Κεχαγιά, Χατζημιχαήλ 2, Μπινιχάκη 4, Γεωργιάδη, Τρούλη 9(2), Φωνιαδάκη 17(1), Τσαντάκη 4.

Δηλώσεις

Ελευθερία Μπινιχάκη (αθλήτρια Ηροδότου): «Ήταν ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι στο μεγαλύτερο του διάστημα. Συγχαρητήρια στον Κρόνο για τη νίκη, την άξιζε. Πολλά μπράβο και στη δικιά μας ομάδα, παίξαμε το μπάσκετ που έχουμε μάθει και έτσι όπως μπορούσαμε να παίξουμε. Εύχομαι και στις δυο ομάδες καλή συνέχεια».

Μαρία Ελευθερία Ζαφείρη (αθλήτρια Κρόνου Αγ. Δημ.): «Συγχαρητήρια στον Ηρόδοτο για την παρουσία του στο πανελλήνιο πρωτάθλημα και την σημερινή του προσπάθεια. Εμείς πετύχαμε αρχικά τον μεγάλο μας στόχο που ήταν να περάσουμε στην τετράδα. Σήμερα βέβαια δυσκολευτήκαμε και δεν μπήκαμε στο παρκέ με τη σοβαρότητα που έπρεπε. Στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαμε τις λύσεις και πήραμε τη νίκη που τόσο θέλαμε».

Το πανόραμα της διοργάνωσης

Ολοκληρώθηκε η τρίτη ημέρα της Τελικής Φάσης του 3ου Πανελλήνιου πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται Κατσιμήδειο Τρικάλων.