Final-8 παμπαίδων ΕΚΑΣΘ: ΧΑΝΘ-ΔΕΚΑ 60-65

Την τρίτη θέση στο Final-8 παμπαίδων της ΕΚΑΣΘ κατέκτησε η ΔΕΚΑ, που επιβλήθηκε της ΧΑΝΘ με 65-60.

Η ομάδα του Ευόσμου προηγήθηκε με 10-2 στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα. Η «Αδελφότητα» με σερί 6-0 μείωσε στο καλάθι, όμως η ΔΕΚΑ κράτησε το προβάδισμα και έφθασε τους δέκα πόντους (25-15) με βολές του Σακκοράφα στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Η ΧΑΝΘ ισοφάρισε για πρώτη φορά (32-32), ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα και λίγο αργότερα προηγήθηκε με δύο βολές του Γιαννουζάκου.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε στη τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Όλα αυτά μέχρι το τέλος της όταν οι παίκτες του Ευόσμου πήραν πάλι διψήφια διαφορά πόντων (55-44).

Η ΧΑΝΘ δε μπόρεσε να… ξαναμπεί στο παιχνίδι παρά τη μείωση σε 63-56  και η ΔΕΚΑ ήταν αυτή που έφθασε στη νίκη και το χάλκινο μετάλλιο.

Δεκάλεπτα: 15-19, 34-35, 44-55, 60-65

Διαιτητές: Κούρογλου-Καραούλας

ΧΑΝΘ(Καραπιπερίδης-Καλογεράτος): Ουζουνίδης, Βύττας, Γιαννουζάκος 4, Συρόπουλος 5(1), Αρμούτης, Παπακώστας 9, Μπουντάς 15, Μπάκανος 14, Βάσσος, Κωσταρας 13.

ΔΕΚΑ (Σιβένας-Νικολαϊδης Ι.): Κυργάκης 5(1), Βασιλόπουλος, Σακκοράφας 22(1), Κρινάκης 6, Παπαλύρας 5(1), Ιωαννίδης 19, Λούπος 6, Τρύφων 2.