Final-8 παμπαίδων ΕΚΑΣΘ: ΔΕΚΑ-Αρης 49-57

Στο μεγάλο τελικό του Final-8 παμπαίδων της ΕΚΑΣΘ προκρίθηκε ο Αρης μετά τη νίκη επί της ΔΕΚΑ με 57-49 στον συγκλονιστικό πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Ο Αρης ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και μετέτρεψε το 4-0 με το οποίο προηγήθηκε η ΔΕΚΑ, σε 16-6 πριν συμπληρωθούν τα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η ομάδα του Ευόσμου βελτίωσε τη άμυνά της και μείωσε σε 19-14 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η διαφορά έφθασε στους δύο πόντους (24-22) στο 13ο λεπτό όμως οι «κίτρινοι» με σερί 6-0 «άνοιξαν πάλι τη ψαλίδα». Το προβάδισμα για τον Αρη διατηρήθηκε μέχρι το 17ο λεπτό όταν η ΔΕΚΑ ισοφάρισε σε 30-30.

Ένα 6-0 για τον Αρη του έδωσε προβάδισμα με 42-36 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. Η ΔΕΚΑ απάντησε άμεσα με 9-0 και πέρασε μπροστά με 45-42, ενώ στη συνέχεια είχαμε εναλλαγή στην πρωτοπορία και μεγάλη αστοχία και από τις δύο ομάδες.

Οι «κίτρινοι» πέρασαν με 51-45 πέντε λεπτά πριν το τέλος και κατάφεραν να κρατήσουν αυτή τη διαφορά μέχρι το φινάλε πανηγυρίζοντας τη μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-22,  36-36, 45-44, 49-57

Διαιτητές: Ντόντης-Τσαρδούλιας Χ.

ΔΕΚΑ (Σιβένας-Χατζηβρέττας): Κυργάκης, Βασιλόπουλος 2, Σακκοράφας 19, Κρινάκης 2, Παπαλύρας 6, Ιωαννίδης 16, Λούπος 4, Τρύφων.

Αρης (Τζώρας-Καβούκης): Μπαντής 5, Πεταλωτής Γ. 2, Πεταλωτής Μ., Σίλμπερστάιν Ε. 13(1), Πατελίδας 10, Τοκατλής 8(1), Παπαδόπουλος, Σίλμπερστάιν Γ. 8(2), Σπυριδωνίδης 11(2).