Πανελλήνιο Παίδων, Final-8: Προμηθέας Πάτρας-Περιστέρι 45-51-Το στατιστικό του αγώνα και φωτορεπορτάζ

Στο τελευταίο παιχνίδι της δεύτερης μέρας για το Final-8 του 51ου Πανελληνίου Παίδων το Περιστέρι επικράτησε του Προμηθέα Πάτρας με 51-45 και παρέμεινε μόνο στην κορυφή του δεύτερου ομίλου.

Η ομάδα της Αττικής έδειξε από τα πρώτα λεπτά τη δύναμή της, προηγούμενη με 8-0. Ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 12-12, με τρίποντο του Ευστρατιάδη, 1΄24΄΄ πριν το τέλος της περιόδου.

Το Περιστέρι αντέδρασε άμεσα και με σερί 7-0 πήρε πάλι «κεφάλι» με σημαντική διαφορά. Ομως ο Προμηθέας ισοφάρισε και πάλι στο 14ο λεπτό σε 19-19 με καλάθι του Σκληρού και προηγήθηκε για πρώτη φορά στην επόμενη φάση με τον Γκούμα. Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στο προβάδισμα μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου που ολοκληρώθηκε με 26-26 και το ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Αθήνας με σερί 9-0 στα πρώτα τρία λεπτά της τελευταίας περιόδου, ξέφυγε 45-38 ύστερα από καλάθι του Παπαδογιάννη. Οι Αχαιοί μείωσαν σε 45-41 και σε 47-43, όμως το Περιστέρι κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη σημαντική νίκη.

Διαιτητές: Τοπαλίδης, Κούρογλου, Νικολαϊδης

Δεκάλεπτα: 12-16, 26-26, 38-36, 45-51

Προμηθέας Πάτρας (Ντάγιος-Κουντής): Γαλάνης, Κουτρουμπάς, Τζάρας, Ευστρατιάδης 3(1), Γκούμας 12, Μανωλιτσάκης 12, Σκληρός 11, Κατσιγιάννης 4(1), Δελέγκος 3(1), Φαληδέας.

Περιστέρι (Δελή-Παπαμάρκος): Σπέντζος, Μπουρβάνης 4, Παπαδάτος 2, Χαϊδεμένος 15, Παπαδογιάννης 7(1), Τζερεμές 5(1), Κοντογιάννης 12, Βούκτσεβιτς, Φυλακτάκης 2, Τραχίλης, Καπιρέλης 4.