Ανετη πρόκριση στα ημιτελικά της ΕΚΑΣΘ για το εφηβικό της ΔΕΚΑ-Επικράτησε του Ηρακλή με 96-55

Εξαιρετικοί μετά τη δεύτερη περίοδο, οι έφηβοι της ΔΕΚΑ επιβλήθηκαν με 96-55 του Ηρακλή εξασφαλίζοντας την είσοδο στην τετράδα της ΕΚΑΣΘ, όπου θα αντιμετωπίσουν την Πέμπτη στις 20:30 στη Μίκρα τους Μαχητές Πειραματικό Πεύκων.

Ο Ηρακλής ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στα πρώτα λεπτά, όταν με δύο συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8.  Η ομάδα του Ευόσμου άρχισε να παίρνει διαφορά μετά τη δεύτερη περίοδο και ξεπέρασε τους δέκα πόντους στο 14ο λεπτό (25-14). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-22, ενώ ένα σερί 15-2 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου έκανε το 64-24 «καθαρίζοντας» το θέμα του νικητή του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 21-14, 49-22, 72-32, 96-55

Διαιτητές: Κούρογλου-Τσαρδούλιας Χ.-Παρμακίδης

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης-Χατζηβρέτας): Κεχαγιάς 2, Βογιατζής 2, Μπατζώνης 1, Χαρτώνας 15(2), Στράντζαλης 6, Κεραμιτσόπουλος 4, Πατρίκης 14, Πούντος 10(2), Σεκερτζής 19, Κωνσταντινίδης, Λιοτόπουλος 20(4), Πασχαλίδης 4.

Ηρακλής (Ρεφατλλάρι-Καμπούρης): Κοτίδης, Βρακοτσώλης 8(2), Γιαννουλάκης, Γιόφκος 5, Αλατζάς 6, Τσαφαρίδης 5, Καχριμάνης 15(2), Ζάκα 5(1), Προβατίδης 11(1).