Στον τελικό των εφήβων της ΕΚΑΣΘ ο ΠΑΟΚ-Με εκπληκτικό Λέφα επικράτησε στην παράταση του Αρη με 90-76-Φωτορεπορτάζ του https://www.imagecreation.gr

Μετά από έναν συγκλονιστικό σε εξέλιξη ημιτελικό, ο ΠΑΟΚ έχοντας στην σύνθεσή του έναν απίστευτο Λέφα, επικράτησε στην παράταση του Αρη με 90-76 και θα αντιμετωπίσει την Κυριακή στις 20:00 την ΔΕΚΑ.

Ο Αρης ξεκίνησε καλύτερα και πήρε από την αρχή μικρό προβάδισμα στο σκορ. Ο Λέφας με τρίποντο, έδωσε για πρώτη φορά «κεφάλι» στον ΠΑΟΚ με 10-9 μετά από τρεισήμισι λεπτά αγώνα. Οι «κίτρινοι» έκαναν αμέσως σερί 13-2 και πέρασαν με διψήφια διαφορά (22-12).

Ο Λέφας που ήταν σχεδόν η μοναδική «πηγή καλαθιών» για τον ΠΑΟΚ, αποσύρθηκε με ελαφρύ τραυματισμό για τρία λεπτά, με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει κοντά στους δέκα πόντους για τον Αρη.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου το σκορ έφθασε το +17 (48-31) και κρατήθηκε σε διψήφιο νούμερο μέχρι το 27ο λεπτό, όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 53-49. Το δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 59-53 και σην αρχή το τελευταίου έγινε το 59-56.

Με τρίποντο του Μανθόπουλου ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε για πρώτη φορά και ο Πέργουλης με τον ίδιο τρόπο έδωσε προβάδισμα με 67-64 στον «Δικέφαλο» στο 33ο λεπτό του αγώνα. Οι «ασπρόμαυροι» διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ στα επόμενα λεπτά με μικρή όμως διαφορά. Στο 38΄ ο Επαμεινώνδας με γκολ-φάουλ μείωσε σε 72-71, όμως ο Λέφας, έκανε το 74-71, 35΄΄ πριν το τέλος. Ο Τσαχτσίρας ισοφάρισε με τρίποντο 15 δεύτερα πριν το φινάλε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Λέφας έδειξε ότι δε ήθελε να χάσει αυτό το ματς και με συνεχόμενους πόντους έδωσε  προβάδισμα με 84-76 στην ομάδα του στα μισά του έξτρα χρόνου της παράτασης. Η νίκη πρόκριση στον τελικό ήρθε και τα πανηγύρια παικτών και τεχνικής ηγεσίας ήταν απόλυτα δικαιολογημένα.

Δεκάλεπτα: 26-19, 43-30, 59-53, 74-74(κ.α.), 76-90

Διαιτητές: Δέλλας-Κοντογιάννης-Κούρογλου

Άρης (Κεσαπίδης-Μήτσικας): Τσαχτσίρας 17(2), Βενετίδης, Καζαμίας 9, Πεταλωτής 3(1), Επαμεινώνδας 20(3), Πατεράκης 15, Πουρλίδας 2, Φωτιάδης 7(1), Γιαννίκος 3(1).

ΠΑΟΚ (Μελετιάδης-Σταυρόπουλος): Οικονομούδης 7, Τσιμερίκας, Αλευράς 2, Γιαννάτος 8(2), Λέφας 40(4), Πέργουλης 21(3), Μανθόπουλος 12(2), Τσιφτσής, Ταλιχμανίδης.