Κυπελλούχος ανδρών στην ΕΚΑΣΘ η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Επικράτησε με 90-68 του Ανατόλια-Φωτορεπορτάζ από τις απονομές και τα πανηγύρια των νικητών

Κυπελλούχος ανδρών στην ΕΚΑΣΘ για φέτος αναδείχθηκε η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου, που ήταν καλύτερη μετά τη δεύτερη περίοδο και επικράτησε δίκαια του Ανατόλια με 90-68.

Το Ανατόλια ήταν καλύτερο στα πρώτα λεπτά, καθώς πήρε κεφάλι με 7-2. Η Αναγέννηση ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 13-13 στο 6ο λεπτό και προηγήθηκε με 25-17 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά πήγε σε διψήφιο νούμερο (31-21) και έφθασε μέχρι και το +20 (44-24).  Η αντεπίθεση που ξεκίνησε με σερί 13-3 το Ανατόλια έφερε την αισθητή μείωση της διαφοράς στο 53-46 μέσα σε τέσσερα λεπτά. Αμεση ήταν η απάντηση της Αναγέννησης που με σερί 7-0, έφερε ξανά το σκορ σε διψήφια τιμή.  Η «ψαλίδα» ανέβαινε πάλι για το Νέο Ρύσιο και πήγε στο +23 (76-53), «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Στον φιναλίστ του τελικού Ανατόλια, τα αναμνηστικά παρέδωσε το αν. μέλος του ΔΣ της ΕΚΑΣΘ Δημήτρης Πετρουλάκης, ενώ στην κυπελλούχο Αναγέννηση Νέου Ρυσίου τα μετάλλια απένειμε ο αντιδήμαρχος αθλητισμού Θέρμης Πολυχρόνης Κοντοπίδης και το κύπελλο του πρωταθλητή το αν. μέλος του ΔΣ της ΕΚΑΣΘ Δημήτρης Βασιλειάδης.

Δεκάλεπτα: 25-19, 50-33, 69-53, 90-68

Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Αθανασιάδης Αθ.-Αναστασιάδης Γ.

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Ντολόπουλος): Σπανός 8, Ντολόπουλος 12(2), Βογιατζής 5, Μυλωνάς 10, Δημητρόπουλος 12, Χρυσανθάκης 14(4), Ρουσομάνης 2, Παρίσης 3(1), Τριανταφύλλου 2, Γιανιός, Αργυριάδης 1, Συνοδινός 21.

Ανατόλια (Νίκου-Καπνιάς): Μηντζαρίδης 22(1), Αζίζης 11(1), Δεμίρογλου, Δάρατζης 6, Καμπούρης 4, Βογιατζής 4(1), Καραμπέκης 21(3), Ηλιόπουλος, Μαλαματίδης.