Στο μεγάλο τελικό των εφήβων της ΕΚΑΣΘ η ΔΕΚΑ-Επικράτησε με 81-49 των Μαχητών Πειραματικό

Εχοντας το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, οι έφηβοι της ΔΕΚΑ επικράτησαν με 81-49 των Μαχητών Πειραματικό Πεύκων και προκρίθηκαν στο μεγάλο τελικό της ΕΚΑΣΘ, όπου θα αντιμετωπίσουν το βράδυ της Κυριακής το νικητή του αυριανού αγώνα μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Αρη.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η ΔΕΚΑ ξέφυγε με 9-3 στο πέμπτο και με 17-8 στο όγδοο λεπτό.  Ο Λιοτόπουλος με βολές έφερε το σκορ στο 22-11 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το διψήφιο προβάδισμα για τη ΔΕΚΑ, παρέμεινε σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στην τρίτη περίοδο το σκορ έφθασε το +20 (55-35) για την ομάδα του Ευόσμου, ύστερα από τρίποντο του Χαρτώνα. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο στην τελευταία περίοδο και ήρθε το τελικό 81-49.

Δεκάλεπτα: 24-11,  41-30,  60-42, 81-49

Διαιτητές: Κοντογιάννης-Καντερές-Αγραφιώτης Β.

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης-Χατζηβρεττας): Κεχαγιάς 2, Βογιατζής 3, Χαρτώνας 3(1), Στράντζαλης 6, Κεραμιτσόπουλος, Πατρίκης 27, Πούντος 5(1), Σεκερτζής 4, Κωνσταντινίδης, Λιοτόπουλος 24(4), Πασχαλίδης 7(1), Μπατζώνης.

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Κυριαζής-Ματενίδης): Μεσσηνιώτης 13(3), Στεργίου 8, Δονάκης Θ. 4, Παραλίκης Σωτ., Παραλίκης Στ 6, Δονάκης Ι 8(1), Αμπαρκιόλας, Αμαριωτάκης 1, Σιόγκας 2, Λαζάρου 7(1), Τσαρτσάλης.