Στον τελικό του Πανελληνίου Λυκείων τα κορίτσια των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη-Επικράτησαν με 63-52 του 1ου ΓΕΛ Χαδαρίου-Φωτορεπορτάζ

Παίζοντας καλύτερα στη επανάληψη, τα κορίτσια των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη επικράτησαν με 63-52 του 1ου Χαϊδαρίου και προκρίθηκαν στον αυριανό μεγάλο τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Λυκείων Ελλάδας Κύπρου (Νέα Ιωνία Βόλου, 10:30).

Τα Εκπαιδευτήρια εντυπωσιακά καλύτερα και προηγήθηκαν με 7-1. Μια προσωρινή αδράνεια όμως, έφερε ένα σερί 5-0 το Χαϊδάρι που πλησίασε στον πόντο. Εξι λεπτά μετά την έναρξη οι Αθηναίες πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 11-9 και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος τη πρώτης περιόδου (18-14). Το ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Αθήνας να προηγείται με 29-27.

Οι παρατηρήσεις του Λευθέρη Χατζηκυριακίδη στην ανάπαυλα έπιασαν τόπο και στην τρίτη περίοδο με σερί 7-0 τα Εκπαιδευτήρια πέρασαν μπροστά στο σκορ. Το προβάδισμα έφθασε πολύ γρήγορα σε διψήφιο νούμερο (41-31) στο 24ο λεπτό, ενώ στην τελευταία περίοδο έφθασε και τους 15 (54-39). Το Χαϊδάρι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μείωσε στους πέντε (56-51), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Οι

Θεσσαλονικιές όμως ήταν ψύχραιμες και έφθασαν δίκαια στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-18, 27-29, 46-37, 63-52

Διαιτητές: Πράττος-Γεωργούλης-Γιαννούλης

Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης-Παγκούτσος): Χωλοπούλου, Μπαλτζή 12(1), Κοφινά, Αγγελακίδου 3(1), Καλόγηρου 4, Παντώτη 12(2), Ρίμπα, Σύρπα 16, Αδαμίδου, Τσινασλανίδου 5, Καμπερίδου 11, Ομο.

1ο ΓΕΛ Χαϊδαρίου (Τσαντσαλη): Πασχάλη Δ. 3(1), Κατσιώνη 6(1), Κυριακούδη 15, Σταμούλη, Κατσώτη 7, Θεοδωροπούλου 9, Καρρα 12.

*Στα αγόρια τα Εκπαιδευτήρια Αγιος Παύλος από την Αθήνα, επικράτησαν με 98-81 του 2ου ΓΕΛ Χαλκίδας.