Α1 Γυναικών: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-50-Φωτορεπορτάζ

Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 Γυναικών. Στον τέταρτο τελικό των Play Off ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο Π.Γιαννακόπουλος του Ολυμπιακού με 60-50 ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά.

Όλα πλέον θα κριθούν την προσεχή Κυριακή (28/4) στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ με τον νικητή να κατακτά το πρωτάθλημα.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά, την οποία και διατήρησε ως το τέλος έχοντας για πρώτη σκόρερ με 20 πόντους την Αντριάνα Τσβίτκοβιτς. Για τον Ολυμπιακό η Αγγελική Νικολοπούλου είχε 14.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 8-2 (5′) με την Νικολοπούλου να δίνει βοήθειες, αλλά οι γηπεδούχες αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσα με το τέλος του δεκαλέπτου (10-10).

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε στη θέση του οδηγού, προηγήθηκε με 14-10 (11.30), για να κλείσει το ημίχρονο στο +10 (27-17) με την Τσβίτκοβιτς να έχει 13 πόντους.

Στις αρχές του β΄ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στο +13 (32-19, 21’45’’), με τον Ολυμπιακό όμως να επιστρέφει και να μειώνει σε 32-26 (23’40’’) με βολές της Χριστινάκη.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έχοντας ευστοχία από την γραμμή του τρίποντου άνοιξαν εκ νέου την ψαλίδα στο σκορ κάνοντας το 43-30 (29’).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο 4ο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό με τρίποντο της Τσβίτκοβιτς να κάνει το 52-35 (33’30’’) φτάνοντας τη διαφορά στους 17 πόντους και τελικά να παίρνει τη νίκη με 60-50.

Διαιτητές: Μαρινάκης, Μαγκλογιάννης,Μαρτινάκος

Δεκάλεπτα: 10-10,  27-17, 43-33, 60-50

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 7, Καρακασίδου, Παυλοπούλου 8(2), Τσβίτκοβιτς 20(2), Σωτηρίου 7(1), Αλεξανδρή 6(2), Τζόουνς 2, Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 10, Χαιριστανίδου.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 3, Σπυριδοπούλου 9(1), Σύρρα, Νικολοπούλου 14(1), Καρλάφτη, Δίελα 2, Χριστινάκη 9(1), Κολλάτου 5(1), Τόμπιν 8.