Θέσεις 1-4 F8 εφήβων ΕΚΑΣΘ: ΔΕΚΑ-ΧΑΝΘ 76-73

Υστερα από συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι η ΔΕΚΑ με απίστευτη εμφάνιση στην τελευταία περίοδο επικράτησε με 76-73 της ΧΑΝΘ και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό της Κυριακής για το πρωτάθλημα εφήβων της ΕΚΑΣΘ.

Η ΧΑΝΘ ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 11-4 στο έκτο λεπτό. Λίγο αργότερα έγινε το ντάμπλ-σκορ (18-6), ενώ με ένα εντυπωσιακό μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Κομνιανίδη έκλεισε την πρώτη περίοδο με 21-12.

Στο 13ο λεπτό η ΔΕΚΑ ισοφάρισε σε 22-22, με ένα σερί 10-1. Το παιχνίδι άρχισε από την αρχή με την ομάδα του Ευόσμου να προηγείται για πρώτη φορά με 31-29 στο 16΄. Οι δύο αντίπαλοι εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου (41-42).

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου για τη ΧΑΝΘ που προηγήθηκε με 49-43, ενώ έφθασε και σε διψήφια διαφορά (58-48) και διατήρησε το σημαντικό προβάδισμα μέχρι το τέλος της (67-58).

Η αντεπίθεση της ΔΕΚΑ που ξεκίνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο έφερε αποτελέσματα, καθώς μέσα σε πεντέμισι λεπτά πέρασε μπροστά με βολές του Λιοτόπουλου (68-67). Το σερί για τους παίκτες του Ευόσμου ήταν απίστευτο αφού η «Αδελφότητα» δεν πέτυχε πόντο για έξι λεπτά.

Ο Λιοτόπουλος αποφάσισε να «καθαρίσει» το ματς καθώς με βολές και λέι-απ έδωσε διαφορά πέντε πόντων στη ομάδα του (74-69) που πανηγύρισε τελικά τη μεγάλη πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, παρά τη μείωση του σκορ από τη ΧΑΝΘ.

Δεκάλεπτα: 12-21, 41-42, 58-67, 76-73

Διαιτητές: Εκίζογλου-Αγραφιώτης Γρ.-Κωνής

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης-Χατζηβρέττας): Καπετάκης 12(1), Λιοτόπουλος 26(1), Πασχαλίδης 2, Στράντζαλης 2, Μουτάφης 5(1), Πατρίκης 12, Νταρατάνας 5, Πούντος 12.

ΧΑΝΘ (Σερέτης-Μωυσιάδης): Μποτζώρης 4(1), Ιωαννίδης 2, Φούσιας 6, Κομνιανίδης 20(4), Επαμεινώνδας 15(4), Τσαρτσάλης, Αλεμδάρ 5(1), Χιτικούδης 21(1), Καραγιάννης, Αμπάρης, Σαρρής.