Νίκη του Αρη επί του Προμηθέα Πάτρας στο Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική-Το στατιστικό του αγώνα και φωτορεπορτάζ

Στον πρώτο αγώνα που έγινε σήμερα (29/01) στο γήπεδο των εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη στο πλαίσιο του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική, η ομάδα του Άρη επικράτησε μετά από ωραίο αγώνα του Προμηθέα Πάτρας με 69-57.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν ωραία θέαμα κατά διαστήματα, με δυνατές άμυνες και μερικές καλές στιγμές στην επίθεση. Έτσι ο Άρης πέρασε μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-17, αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 34-34, με τους αντιπάλους να έχουν το μυαλό τους κυρίως στην άμυνα. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους «κιτρινόμαυρους» να ξεχωρίζουν στα «μικρά» πράγματα του αγώνα (ριμπάουντ, χαμένες μπάλες, δεύτερες ευκαιρίες) και να παίρνουν έτσι ένα μικρό προβάδισμα με 47-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας με Καλλιακούδα και Γρύλλη προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά ο Άρης άντεξε και εκμεταλλεύθηκε κάποια αμυντικά κενά των Αχαιών για να ολοκληρώσει νικητής την αναμέτρηση με 57-69.

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Σιταρίδης, Κώνης

Δεκάλεπτα: 16-17, 34-34, 47-53, 57-69

Προμηθέας (Χουντής-Στεφανίδης): Νικολόπουλος 2, Αθανασόπουλος, Καλλιακούδας 12(2), Γρύλλης 16(1), Στέβοβιτς , Βλάσσης 5, Βασιλείου 8(1), Πρέκας 7(1), Καναβός, Παρασκευόπουλος 7(1)

Άρης (Κεσαπίδης-Γουλτίδης): Προβατίδης 2, Κυργάκης 3(1), Γρηγοριάδης, Καζαμίας 2, Γκέκος, Δονάκης 11, Γκλιάνας 6, Λαμπρόπουλος 15(2), Τσαχτσίρας 15, Σιόγκας, Γεροκώστας 15(1).