Νίκη στην παράταση για τον Αρη επί της ΧΑΝΘ στο Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική-Το στατιστικό του αγώνα και φωτορεπορτάζ

Στον πρώτο σημερινό αγώνα για το Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη, ο Αρης επικράτησε της ΧΑΝΘ ύστερα από παράταση με 82-77 (κ.α. 75-75).

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η μεγαλύτερη διαφορά της πρώτης περιόδου ήταν το 19-15 υπέρ της ΧΑΝΘ με δύο βολές του Καραγιάννη, 1:51 πριν τη λήξη της.

Η «Αδελφότητα» με ένα σερί 9-3 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, προηγήθηκε με 28-20 με βολή του Κομνιανίδη και 37-26 με τον Χιτικούδη τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα. Ο Αρης με ένα επιμέρους 9-0 έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (37-35) για να λήξει η δεύτερη περίοδος με 39-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΧΑΝΘ κρατούσε μια μικρή διαφορά 4-9 πόντων, μέχρι το τέλος του (58-62). Ο Καζαμίας με τρίποντο και ο Γκέκος λίγο αργότερα με δίποντο μείωσαν στον πόντο, ενώ ο Γεροκώστας έδωσε προβάδισμα στον Αρη με 67-66, 7:17 πριν το φινάλε.

Για πάνω από τρία λεπτά είχαμε ρεσιτάλ αστοχίας και από τις δύο ομάδες, όταν ο Κομνιανίδης με σουτ και μία βολή έβαλε και πάλι τη ΧΑΝΘ στην πρωτοπορία.  Ο Χιτικούδης έδωσε… αέρα τεσσάρων πόντων (71-67) για την  «Αδελφότητα» και ο Καραγιάννης έξι. Τρίποντο από τον Προβατάρη και ο Αρης στους τρεις, γκολ φάουλ από τον Τσαχτσίρα και ισοπαλία (73-73). Με βολές του ίδιου παίκτη ο Αρης προηγήθηκε με δύο, αλλά ο Χιτικούδης έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί ο Αρης ήταν καλύτερος και με επιμέρους σκορ 7-2 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 17-19, 35-39, 58-62, 75-75(κ.α.), 82-77

Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Δικταπανίδης-Κασούμης

Αρης (Κεσαπίδης-Γουλτίδης): Προβατίδης 10(1), Κυργάκης 11, Γρηγοριάδης, Καζαμίας 7(1), Γκέκος 9(2), Δονάκης 1, Γκλιάνας, Λαμπόπουλος 13(1), Τσαχτσίρας 17, Γεροκώστας 14(2).

ΧΑΝΘ (Σερέτης-Μωυσιάδης): Ιωαννίδης, Σάββας, Μάνος, Χιτικούδης 26, Σαρρής, Αλεμδάρ 2, Τσαρτσάλης 2, Κομνιανίδης 18, Επαμεινώνδας 19(4), Γιαρένης, Αμπάρης, Καραγιάννης 10.