Ηττα στο…καλάθι από την Ισπανία για την Εθνική Νέων Ανδρών

Ντέρμπι ως το φινάλε έγινε ανάμεσα σε Ελλάδα και Ισπανία στη Λίνεα ντε λα Κονθεπθιόν με τους Ισπανούς να παίρνουν τη νίκη με 81-79. Οι δύο ομάδες, οι οποίες προετοιμάζονται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 (Ποντγκόριτσα 16-24/7) θα αναμετρηθούν ξανά αύριο (4/7) στις 19.30.

ΟΙ Ισπανοί μπήκαν με ένα 8-2 (2’) στο παιχνίδι με την ελληνική ομάδα να φέρνει το παιχνίδια στα ίσια (18-18, 6’40’’) με τον Λευτέρη Μαντζούκα, για να πάρει στη συνέχεια και το προβάδισμα και να φτάσει στο 22-25 (10’). Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν (27-25, 12’10’’) σε ένα σκηνικό που στήθηκε ξανά και ξανά να στήνεται στον αποψινό αγώνα: Η μία ομάδα να παίρνει μικρές διαφορές και η άλλη να προσπερνά ξανά (30-28 στο 14’, 30-32 στο 14’30’’).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο (45-49 στο 21’20’’, 54-51 στο 25’, 54-56 στο 26’, 62-58 στο 28’15’’, 62-63 στο 29’) με την Ελλάδα να συνεχίζει από το 16′ χωρίς τον Μάκη Γιατρά στον πάγκο της, αφού χρεώθηκε με δύο τεχνικές ποινές από τους Ισπανούς διαιτητές. Η μάχη συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο με την Ισπανία να βρίσκει τις λύσεις που ήθελε και μέσα από τα ριμπάουντ που την έδιναν δεύτερες ευκαιρίες.

Ένα τρίποντο, ένα λεπτό πριν την λήξη της αναμέτρησης διαμόρφωσε το 79-73. Η Ελλάδα μείωσε σε 79-77 στα 24” με τον Μαντζούκα, οι Ισπανοί από τη γραμμή έγραψαν το 81-77 με 14” στο ρολόι και ο Κολοβέρος πήγε ως το καλάθι για το 81-79 στα 7΄΄ και η ελληνική άμυνα δεν επέτρεψε στους οικοδεσπότες να κάνουν την επαναφορά, αλλά το 81-79 παρέμεινε και η Ισπανία πανηγύρισε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-25, 43-45, 63-63, 81-79

Ελλάδα (Γιατράς): Νικολαϊδης 2, Κολοβέρος 13 (1), Μπαζίνας, Οικονομόπουλος, Νετζήπογλου 11 (1), Βησσαρίου 6 (2), Μαντζούκας 26 (5), Καλόγηρος 5 (1), Τσάμης 3, Κουρουπάκης 1, Τανούλης 12