Χάλκινο μετάλλιο στην ΕΚΑΣΘ για το παιδικό του Αρη-Επικράτησε του ΠΑΟΚ με 74-60

Στον άτυπο μικρό τελικό του πρωταθλήματος παίδων της ΕΚΑΣΘ που ολοκληρώνεται σήμερα στη Μίκρα, ο Αρης επικράτησε με 74-60 του ΠΑΟΚ και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 11-6 και 14-9. Η αντίδραση του Αρη ήταν άμεση, καθώς με σερί 6-0 πέρασε μπροστά στο σκορ.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο, μέχρι τα τελευταία λεπτά του όταν ο Αρης ξέφυγε με 38-30. Οι «κίτρινοι» διατήρησαν το προβάδισμα σε όλη την τρίτη περίοδο, παρά τη μείωση του σκορ από τον ΠΑΟΚ.

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, ο «Δικέφαλος» ισοφάρισε σε 50-50, όμως ο Αρης βρήκε λύσεις και ξέφυγε με 60-52. Το προβάδισμα διατηρήθηκε και αυξήθηκε μέχρι το φινάλε για τους «κίτρινους» που πανηγύρισαν το χάλκινο μετάλλιο.

Δεκάλεπτα: 19-19, 38-32, 50-47, 74-60

Διαιτητές: Τοζακίδης-Τσιρτσιμάλης-Ηλιόπουλος

Αρης (Μήτσικας-Χατζής): Σίμο, Πιάρας 9(1), Τσαχτσίρας 27(6), Καρυπίδης 1, Καζαμίας 7, Δονάκης 25(3), Βαγγέλης, Μπλιόνης, Γκουτζίκας, Σιόγκας 4, Κασιάνος, Ζανής 1.

ΠΑΟΚ(Τζώρας-Σταυρόπουλος): Κυριακόπουλος 7(1), Παπαχαρίσης 3, Μπαρμπούδης, Μίχος, Καρπούζης 14(2), Λέφας 17, Χρυσάφης 5, Αλευράς 2, Γιαννουλάκης 7, Ρωμαϊδης 3, Μαυρίδης, Μίλασιτς 2.