er

Πήραν το ντέρμπι με τον Ηρακλή οι έφηβοι του Αρη

Η ομάδα εφήβων του Αρη πήρε ακόμα μία νίκη στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ, κερδίζοντας τον Ηρακλή με 74-67 στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Ο Αρης ξεκινά την Τετάρτη (23/3) τις υποχρεώσεις του στη φάση των «16» του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει τον Θερμαϊκό Θέρμης σε διπλό αγώνα.

Η ομάδα του Δημήτρη Μήτσικα ξεκίνησε δυνατά (24-13), όμως ο Ηρακλής αντέδρασε και πέρασε με 32-36 στο ημίχρονο. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ένα μικρό προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο και διατήρησαν στο τέταρτο μία διαφορά 5-6 πόντων, φτάνοντας στη νίκη.

Ο Αρης είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτους σκόρερ τους Τσαχτσίρα, Λαμπρόπουλο και Καραγιάννη οι οποίοι σημείωσαν από 16, ενώ από τον Ηρακλή «διψήφιοι» ήταν οι Γουδετζίκης, Κωτσιόπουλος και Λάτος.

Δεκάλεπτα: 24-13, 32-36, 50-49, 74-67.

Αρης (Μήτσικας-Χατζής): Πιάρας, Τσαχτσίρας 16, Βασιλειάδης, Δονάκης, Καραγιάννης 16, Κωνσταντινίδης, Χαβαλές 12 (2), Λαμπρόπουλος 16, Ζωΐδης, Νάκος, Καζαμίας, Γεροκώστας 14 (1)

Ηρακλής (Τσίμπος-Μυστιλιάδης): Λάτος 12, Αργυρούλης 9, Παπαδόπουλος, Σωτήρογλου 6 (2), Γουδετζίκης 17 (3), Καρολίδης, Κωτσιόπουλος 16 (2), Μπόσκος, Όμο 3, Στογίλκοβιτς, Ακριτίδης, Μαυρίδης 2.