«Φόρτσαραν» στην επανάληψη και κέρδισαν άνετα τον ΟΑ Χανίων οι γυναίκες του Παναθηναϊκού-Τι δήλωσε η Γωγώ Σταμάτη-Η βαθμολογία της Α1

Το γυναικείο τμήμα του Παναθηναϊκού δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο στο δεύτερο… πάτησε γκάζι και «διέλυσε» τον ΟΑ Χανίων με 73-39.

Όπως γράφει το https://www.pao1908.com,  με δύο διαφορετικά πρόσωπα παρουσιάστηκε ο ΠΑΟ στο παιχνίδι που έγινε στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» ωστόσο είχε την ουσία και συνδύασε τη νίκη με θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Φιτζέραλντ έκανε το ντεμπούτο της με την πράσινη φανέλα και για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με τέσσερις αμερικανίδες.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και ήταν άστοχος σε αρκετές επιθέσεις με αποτέλεσμα να κυνηγάει το σκορ. Προς το τέλος της περιόδου οι «πράσινες» άρχισαν να βρίσκονται λίγο καλύτερα μεταξύ τους και η πρώτη περίοδος έληξε με 15-16.

Δεν άλλαξε κατά πολύ η εικόνα στην δεύτερη περίοδο καθώς ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Ναι μεν δεν δεχόταν εύκολα πόντους όμως και πάλι με αυτά τα δεδομένα το ημίχρονο έκλεισε με τις φιλοξενούμενες μπροστά με 26-28.

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟ αφυπνίστηκε,  κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος του σκορ ,  ενώ κράτησε την αντίπαλο του χωρίς καλάθι για περίπου έξι λεπτά. Το «τριφύλλι» έκανε ένα σπουδαίο δεκάλεπτο σημειώνοντας 24 πόντους και δέχτηκε μόλις τέσσερις με αποτέλεσμα το σκορ να ξεφύγει σε 48-32.

Η τέταρτη περίοδος πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα , η κόουτς Ελένη Καπογιάννη έκανε αρκετές αλλαγές και το τελικό 73-39 μιλάει από μόνο του.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Καρακάσης-Μαρίγλη

Δεκάλεπτα: 15-16, 26-28, 48-32, 73-39

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 15, Φίτζεραλντ 9, Ζιάκα 2, Σταμάτη 5, Λύμουρα 6, Κωτούλα 17(4), Μπουντούρη 4, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη 2, Χολμς 11(12), Κάιζερ 2.

ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 1, Αργυροπούλου, Σαλιάι 3, Πούλινς 3, Παπαδάκη, Τσιχλάκη 2, Οικονομάκη 1, Ροντρίγκεζ 14(3), Ντέλιτς 3, Χάρις 12.

*Σε δήλωση της η αθλήτρια του Παναθηναϊκού Γωγώ Σταμάτη ανέφερε: «Επανήλθαμε με νίκη στις αγωνιστικές μας υποχρεώσεις και σίγουρα πετύχαμε τον στόχο μας για σήμερα. Προσπαθούμε να συνδυάζουμε τις νίκες με καλές εμφανίσεις και να είμαστε προσηλωμένες στους στόχους μας. Ακολουθεί πλέον ένα δύσκολο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ και το μυαλό μους βρίσκεται ήδη στο συγκεκριμένο παιχνίδι»