Φιλική ήττα από τον Αίολο Αγυιάς για το IBC

Φιλική ήττα με σκορ 60-47 γνώρισε το IBC σήμερα το απόγευμα στον ΔΑΚ Αγρινίου από τον Αίολο Αγυιάς στην πρεμιέρα του 3ου Τουρνουά «Μαργαρίτα Σαπλαούρα».

Όπως γράφει το www.epirusbasket.gr οι Γιαννιώτες έμειναν από το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού πίσω στο σκορ (15-10 στο 10΄), με το ημίχρονο να κλείνει στο +6 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων (29-23 στο 20΄).

Το IBC δεν ήταν καλό στην τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και τους 15 πόντους με τους Πατρινούς να είναι μπροστά με διψήφια διαφορά στο 30΄ (45-33). Στο ίδιο μοτίβο κύλισε το παιχνίδι μέχρι και το τέλος με τον Αίολο Αγυιάς να επικρατεί με 60-47.

Μουρατίδης με 14 και Σπηλιόπουλος με 10 οι δύο διψήφιοι της ομάδας του Γιάννη Παπαδόπουλου.

Αύριο το IBC θα αγωνιστεί στο μικρό τελικό της διοργάνωσης με τον ηττημένο του άλλου παιχνιδιού ανάμεσα σε Α.Ο. Αγρινίου και Αχαγιά ΄82.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 29-23, 45-33, 60-47

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Μουρατίδης 14(2), Ρούζιος 3, Μπαρτζώκας 4, Σωτηρίου, Κωνσταντινίδης 2, Σφουγγάρης, Ξιούρας 9(1), Σταμίρης 5, Σπηλιόπουλος 10(2), Μαγκλάρας, Παπαγιάννης.