Θετικά συμπεράσματα από τον Λεύκιππο Ξάνθης με υποσχέσεις για την συνέχεια

Μόνο θετικά είναι τα συμπεράσματα που αποκόμισε ο coach Νεοκλής Λεμονίδης από την χθεσινή νίκη πρόκριση 64-79  του Λεύκιππου Ξάνθης στα Ποταμούδια επί του Αστέρα Καβάλας.

Οι παίκτες του Λεύκιππου έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού . Ο Νεοκλής Λεμονίδης είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει αρκετούς βασικούς παίκτες και να δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής στους εφήβους. Παρόλα αυτά ο έλεγχος του παιχνιδιού και ο ρυθμός ανήκαν αποκλειστικά στους παίκτες του Λεύκιππου και αυτό είναι εμφανές και από την διακύμανση του σκορ καθώς ήδη από την αρχή του παιχνιδιού ο Λεύκιππος βγήκε μπροστά κλείνοντας το α΄ δεκάλεπτο με 13-18 και το ημίχρονο με 29-46.

Στο δεύτερο ημίχρονο το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρίσκει τον Λεύκιππο προηγούμενο με 20 πόντους ενώ κάποια στιγμή η διαφορά εκτοξεύτηκε στους +30. Ο κ. Λεμονίδης από το σημείο εκείνο και μετά έδωσε χρόνο συμμετοχής αποκλειστικά σε εφήβους για να φτάσει το τελικό αποτέλεσμα στο +15 καθώς οι αντίπαλοι αγωνίζονταν με την αντρική ομάδα.

Πρώτοι σκόρερς από τον Λεύκιππο οι Περρής 28(2) και Σαββίδης 17(2). Επόμενος αγώνας για το Κύπελλο ΕΚΑΣΑΜΑΘ το Σάββατο 25/9 με τον ΓΑΣ στην Κομοτηνή.

Δεκάλεπτα:  13-18, 29-46, 44-64, 64-79

Διαιτητές: Ανεστάκης-Μπιλμπιλής

Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης, Δημητριάδης, Αϊβαζίδης, Ζήσου): Αϊβαζίδης Ι. Σαμαράς Στ. Μπόζης Ε. 5(1) Ιωαννίδης Ε. 8(1) Κούντας Ν. 4 Καβαργύρης Φ. 14(1) Μοσχόπουλος Ι. 4,  Κυριαζής Χ. 7(1),  Χαριζάνης Κ. 14(3),  Μπορμπίδης Α. 8(1)

Λεύκιππος Ξάνθης (Λεμονίδης):  Μακαρατζής Π. 7(1) , Καλεντζή Δ. , Περρής Α. 28(2),  Βασαλάκης Β. 1 , Στουρνάρας Κ. 3(1),  Σαββίδης Γ. 17(2),  Χρήστου Φ. 9,  Μουργόπουλος Κ.,  Μανάκας Γ. 8,  Παπαδήμας Ε. 6.