«Φόρτσαραν» μετά τη δεύτερη περίοδο και επικράτησαν άνετα του Μαντουλίδη οι παίδες της ΔΕΚΑ-Το πανόραμα του φάιναλ-φορ

Πολύ καλύτεροι μετά τη δεύτερη περίοδο οι παίδες της ΔΕΚΑ επικράτησαν με 81-51 του Μαντουλίδη, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο φάιναλ-φορ της ΕΚΑΣΘ.

Το αρχικό 7-4 με το οποίο προηγήθηκε η ΔΕΚΑ, έγινε μέσα σε τρία λεπτά με σερί 11-0, 15-7 υπέρ του Μαντουλίδη. Το προβάδισμα της ομάδας των Εκπαιδευτηρίων διατηρήθηκε μέχρι τις αρχές της δεύτερης περιόδου όταν η ΔΕΚΑ προηγήθηκε με 20-19.

Η ομάδα του Ευόσμου αύξησε την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο νούμερο στο 17ο λεπτό (34-24) και τη διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν ξεπέρασε και τους 20 πόντους (55-33 με γκολ φάουλ του Σαμοντούροβ) «καθαρίζοντας»  ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-19, 41-28, 62-38, 81-51

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι.-Αγραφιώτης Γρ.-Κωνής

ΔΕΚΑ(Νικολαϊδης Ι.-Χατζηβρέττας): Τσιμερίκας 9, Λιοτόπουλος 20(2), Πιπερτζής, Καρακαλίδης, Πολυχρονιάδης 2, Πέννας, Πατρίκης 2, Γεωργίου 6, Τσαμπαζλής 7(1), Σαμοντούροβ 20, Φωταρούδης 15, Καπαγερόπουλος.

ΜΑΣ Ε. Μαντουλίδης (Νικολαϊδης Δ.-Παλαμουτίδου): Τυμπανίδης 9, Καμαλακίδης 15(2), Γκοτζαμανίδης 8(2), Κατσιμαγκλής 2, Μαξιμιάδης 4, Αβραμίδης 1, Τσαπάρας 2, Μπάτος 2, Φιλιππάς, Στεργιόπουλος, Βασιλείου 2, Σιόγκας 4.