Στα «ασπρόμαυρα» το ντέρμπι των…αιωνίων στις κορασίδες-Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 66-54 του Αρη και θα διεκδικήσει τον τίτλο με τον Παναθλητικό-Το πανόραμα της διοργάνωσης

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα οι κορασίδες του ΠΑΟΚ επικράτησαν με 66-54 του Αρη στη δεύτερη αγωνιστική του φάιναλ-φορ της ΕΚΑΣΘ και παρέμειναν αήττητες. Ετσι μορφή τελικού παίρνει το παιχνίδι της τελευταίας ημέρας με αντίπαλο τον Παναθλητικό.

Οι «κίτρινες» κατάφεραν με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο να μειώσουν δύο φορές τη διαφορά στο καλάθι, όμως στην τελευταία περίοδο ο «Δικέφαλος» ξέφυγε πάλι στο σκορ και έφθασε δίκαια στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-11, 36-24, 49-47, 66-54

Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Αθανασιάδης Αθ.

ΠΑΟΚ (ΑγγελίδηςΚούναβος): Γρηγορίου, Μηνοβγίδου 6(2), Στεφανάκη 7(1), Τόλη 14, Παντώτη 17, Κεσίδου 11(1), Γιαννακάκη 11, Σούμπαση.

Αρης (Τσαμπούρη-Συρόπουλος): Παρακεντέ 15, Βαλαβάνη 6, Αθανασίου 7, Καπουκρανίδου 2, Καλόγηρου 3(1), Παπαχρήστου 7, Σκανδαλάρη 2, Τόλιου 2, Ρίμπα 10(2).