Έκανε το 1-0 στους τελικούς η Σέπσι της Παυλοπούλου

Ένα μεγάλο βήμα εμπρός έκανε η Σέπσι στο δρόμο προς το νταμπλ, επικρατώντας της Σάτου Μάρε με 69-68 στο πρώτο παιχνίδι των τελικών του Ρουμανικού πρωταθλήματος.

Όπως γράφει το https://www.superbasket.gr/ οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους κομμάτια στα πρώτα λεπτά, με την Σέπσι να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (31-31).

Στο δεύτερο μέρος, η Σέπσι πήρε τα ηνία του αγώνα, με την Σάτου Μάρε να πιέζει συνεχώς, αλλά τους γηπεδούχες να προηγούνται με ένα πόντο το τέλος της τρίτης περιόδου (51-50). Παρότι, η Σέπσι προηγήθηκε με έντεκα πόντους (65-54) στα μέσα της τέταρτης περιόδου, οι φιλοξενούμενες το ανέτρεψαν  και πέρασαν μπροστά με ένα πόντο στο τελευταίο λεπτό (68-67, 29'). Η Σέπσι διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και επικράτησε εντός έδρας της Σάτου Μάρε με 69-68, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των τελικών του Ρουμανικού πρωταθλήματος.

Ο δεύτερος και ο τρίτος αγώνας της σειράς έχουν οριστεί για τις 6/5 και 10/5 αντίστοιχα.

Από την Σέπσι ξεχώρισαν οι Γκαρντνερ και Πάσιτς με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, με την Πηνελόπη Παυλοπούλου να έχει τρεις πόντους, ένα ριμπάουντ και ένα ασίστ σε 10:11 λεπτά. Από την Σάτου Μάρε ξεχώρισαν οι Γκος και Μπράιτ με 24 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-18, 31-31, 51-50, 69-68