Σε πέμπτο αγώνα θα κριθεί ο τίτλος στην Πολωνία για την Γκτίνια της Σπανού

Η Άρτεμις Σπανού και η Γκτίνια δεν τα κατάφεραν στο τέταρτο παιχνίδι απέναντι στην Πολκοβίτσε και ο Μιχάλης Κυριακάκης γράφει στο https://www.superbasket.gr/ για την τελευταία ευκαιρία που θα έχει η Ελληνίδα αθλήτρια, για να αναδειχθεί πρωταθλήτρια Πολωνίας. Αναλυτικά:

«Δεν τα κατάφερε η Γκτίνια ούτε σήμερα να πάρει την νίκη που θα της έδινε τον τίτλο καθώς ηττήθηκε στην παράταση  79-74, χάνοντας έτσι  και το δεύτερο ματς στο Πολκοβίτσε από την τοπική ομάδα.

Θα λέγαμε επειδή παρακολουθήσαμε τον αγώνα ότι η εντύπωση είναι πως η ομάδα της διεθνούς μας αυτοκτόνησε.

Μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ 50-61 έδειχναν ότι είχε το πάνω χέρι.

Στην τελευταία περίοδο όμως έπαθαν ομαδική καθίζηση κάνοντας πολλά λάθη και σημείωσαν μόλις οκτώ πόντους ενώ η Πολκοβίτσε 19 !

Στην παράταση η εικόνα ήταν η ίδια και η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει την σειρά σε 2-2.

Η Άρτεμις έπαιξε 33 λεπτά και είχε 11ποντους με 8 ριμπάουντ.

Πλέον όλα θα κριθούν στην Γκτίνια σε ένα ματς που η νικήτρια ομάδα θα αναδειχθεί πρωταθλήτρια Πολωνίας».