Επανεκκίνηση με άνετη νίκη επί του ΕΦΑΟΖ για τις γυναίκες του ΠΑΟΚ-Η βαθμολογία της Α1

Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερο πρόβλημα μετά το 17ο λεπτό οι γυναίκες του ΠΑΟΚ πήραν στο δεύτερο ημίχρονο διαφορά ασφαλείας και επικράτησαν με 72-56 του ΕΦΑΟ Ζωγράφου στον πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος της Α1 το 2021.

Με μοναδική απουσία αυτή της Ρένιας Καρλάφτη ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ, σε αντίθεση με τον ΕΦΑΟ Ζωγράφου που αγωνίστηκε χωρίς ξένες τις οποίες αποδέσμευσε πριν τη διακοπή και δεν τις αντικατέστησε.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και νευρικές στα πρώτα λεπτά, λογική απόρροια της μεγάλης αποχής από τους αγώνες λόγω κορωνοϊού. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πέμπτο λεπτό το σκορ ήταν 3-4. Ο ΕΦΑΟΖ συνέχισε να έχει το προβάδισμα μέχρι να φθάσουμε στα 43 δεύτερα πριν το τέλος του δεκαλέπτου, όταν ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 11-11 με καλάθι της Λέξα.

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα με ελάχιστη όμως διαφορά. Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά μετά από 17 λεπτά αγώνα όταν η Ακλ έκανε το 24-22, ενώ με τρίποντο της Σύρρα προηγήθηκε με 29-23, ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον «Δικέφαλο» να παίρνει διαφορά δέκα πόντων (38-28) με καλάθι της Τσαβόνι. Με εκπληκτική απόδοση στην άμυνα οι γηπεδούχοι ανέβαζαν συνεχώς το υπέρ τους σκορ, φθάνοντας να προηγούνται με 49-34 στο 26ο λεπτό με λέι-απ της Μάγιο.

Η διαφορά συνέχισε να είναι σταθερά πάνω από δέκα πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφθασε στη μεγαλύτερη τιμή της (69-46) στο 37ο λεπτό, ύστερα καλάθι της Μάγιο.

Δεκάλεπτα: 11-13, 34-27, 52-40, 72-56

Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Ταρενίδης Κ.-Χατζημπαλίδης

ΠΑΟΚ(Μασλαρινός): Ακλ 14(2), Μάγιο 27(1), Κιλαζίδου 5, Σύρρα 9(1), Στεφανάκη 2,

Τόλη, Μπουτσούκη, Λέξα 6, Παντώτη, Κεσίδου, Γρηγορίου, Τσαβόνι 9(1).

ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Καλτσίδου): Δερμιτζάκη, Μπαλαμπάνη 3(1), Βαμβακά 12, Χόνι 2,

Ζουρνή 5, Κεσσέ 4, Στεφανίδου 8(2), Κουρουβάνη, Μυλωνάκη 10(1), Θεοδωρομανωλάκη 12(1).