12 Φεβ 2019

Χωρίς πρόβλημα οι νεάνιδες του Παναθλητικού

Εύκολο έργο είχαν στο τελευταίο τους παιχνίδι για την κανονική περίοδο, οι νεάνιδες του Παναθλητικού καθώς επικράτησαν στην Πυλαία της τοπικής ΑΕ, που αγωνίστηκε με πέντε παίκτριες, με 76-22.

Ξέφυγαν μετά τη δεύτερη περίοδο οι νεάνιδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Σε αγώνα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς οι δύο ομάδες τερμάτισαν στην τρίτη και τέταρτη θέση αντίστοιχα, οι νεάνιδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη πήραν προβάδισμα ασφαλείας στη δεύτερη περίοδο και επικράτησαν άνετα του Αρη με 66-56.

Τα αποτελέσματα και η τελική βαθμολογία της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος νεανίδων της ΕΚΑΣΘ

Σιαμέτης: «Δυσκολέψαμε αρκετά τον Παναθλητικό»

Ο προπονητής των γυναικών του ΠΑΣ Γιάννινα, Γιώργος Σιαμέτης, με δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου, δεν στάθηκε στο αποτέλεσμα παρά στην πίεση που άσκησαν οι παίκτριές του στις αντιπάλους τους. Όπως χαρακτηριστικά ανέφερε:

Συνεχίζουν με Σίσκο οι Ικαροι Σερρών

Ολοκληρώθηκε η συνάντηση μεταξύ του Κώστα Σίσκου και της διοίκησης των Ικάρων Σερρών. Οι δύο πλευρές συζήτησαν διεξοδικά αναφορικά με την επιθυμία που εξέφρασε ο Σερραίος προπονητής να αποχωρήσει από τους «κυανοκίτρινους».

Δεν παίζει ο Καλαϊτζίδης στο Μαρούσι-Αλλάζει η ώρα έναρξης του αγώνα

Χωρίς τον Δημήτρη Καλαϊτζίδη θα παραταχθεί ο Ηρακλής το Σάββατο 16 Φεβρουαρίου κόντρα στο Μαρούσι. Ο αρχηγός της ομάδας από τη Θεσσαλονίκη έχει πρόβλημα στο πέλμα και ήδη έχει ξεκινήσει θεραπεία, αλλά θα πρέπει να απουσιάσει απ' τη Σαββατιάτικη αναμέτρηση με στόχο να είναι έτοιμος στον μεθεπόμενο αγώνα.

Αγώνας με αγωνιστικό αμαξίδιο για «Το Χαμόγελο του Παιδιού»

Ο Μέγας Αλέξανδρος 1994 και ο Άρης WheelChair BC γίνονται αρωγοί στην προσπάθεια του οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού». Συλλέγουν τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για τα παιδιά και τις οικογένειές τους, που βρίσκονται ή απειλούνται να βρεθούν σε κατάσταση φτώχειας.

Το πρόγραμμα της Πέμπτης στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Πέμπτης που είναι το εξής:

H... παρακάμερα από τον αγώνα ΑΣ Καρδίτσας-Ηρακλής για την Α2 ανδρών

Πήρε τη νίκη και τη διαφορά το παιδικό του Αριστοτέλη Επανομής

Καλύτεροι στην τελευταία περίοδο οι παίδες του Αριστοτέλη Επανομής επικράτησαν με 60-48 της Βεργίνας, υποχρεώνοντάς την στην πρώτης ήττα, ενώ κάλυψαν και τη διαφορά των εννέα πόντων που είχαν ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων.

Κάλεσμα αθλητών γεννημένων το 2007 από την ΕΚΑΣΘ

Από την Ε.ΚΑ.Σ.Θ. καλούνται οι παρακάτω ομάδες, να στείλουν τους καλύτερους τους αθλητές τους γεννημένους το 2007, το Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2019 και ώρα 10:00 στο κλειστό γυμναστήριο Μίκρας Β’:

Αντωνιάδης, Χατζηπαραδείσης, Χριστοφορίδης και Κεσίδης μιλούν για τον αγώνα Ιωνικός-ΑΕΕ Τούμπας της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών-MVP της αναμέτρησης ο Μπατάκας

Οι κλήσεις για τους αγώνες της Εθνικής Ανδρών με Γεωργία και Γερμανία

Η Εθνική Ανδρών ολοκληρώνει την πορεία της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 αντιμετωπίζοντας τη Γεωργία (21/2, Ηράκλειο) και τη Γερμανία (24/2, Βαμβέργη). Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Θανάσης Σκουρτόπουλος, κάλεσε για τους δύο τελευταίους αγώνες των «παραθύρων» τους παρακάτω παίκτες:

Αρκετά παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Σταμολάμπρου: «Κλειδί ο έλεγχος του ρυθμού με την Carolo»

Ο Ολυμπιακός φιλοξενεί την Carolo Basket την Τετάρτη στο ΣΕΦ (13/02, 17:00), στο πλαίσιο της 13ης  «στροφής» της Ευρωλίγκα, στο τελευταίο του εντός έδρας ευρωπαϊκό ματς για την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Οι πρώτοι της στατιστικής στην Α2 Ανδρών

Μετά την ολοκλήρωση της 17ης Αγωνιστικής στην Α2 Ανδρών οι κορυφαίοι, στατιστικά, αθλητές είναι οι εξής:

Συνέχεια του σερί από τον Εθνικό Λαγυνών

Μεγάλο διπλό στην Τούμπα απο τον Εθνικό Λαγυνών που κέρδισε τον Αγιο  Δημήτριο με 61-73 και έκανε το «16 στα 16» συνεχίζοντας το αήττητο με MVP στο τέταρτο δεκάλεπτο τον Δημήτρη Γουνιώτη.

Πήρε το τοπικό ντέρμπι η ΑΕΝ Κρήνης

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι, η ΑΕΝ Κρήνης επικράτησε δίκαια του Ποσειδώνα Μηχανιώνας με 66-50.

Καλύτεροι στην επανάληψη οι Γαλάζιοι

Παίρνοντας διψήφια διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο οι Γαλάζιοι επικράτησαν με 66-56 της Ελπίδας Αμπελοκήπων που είχε πολλές και σημαντικές απουσίες. Οι νικητές με μεγάλη πολυφωνία στην επίθεση, πήραν το ροζ φύλλο που θα τους βοηθήσει στην προσπάθεια να παραμείνουν στην κατηγορία.

Νέα επιτυχία για τον Απόστολο Αστρεινίδη

Καλύτερος μετά τη δεύτερη περίοδο, ο Απόστολος Αστρεινίδης επικράτησε με 63-50 της Ολυμπιάδας Θεσσαλονίκης.

Πήραν και τη διαφορά οι νέοι του Καλοχωρίου

Σημαντική νίκη και κάλυψη της διαφοράς του πρώτου αγώνα για τους νέους του Μεγάλου Αλεξάνδρου, που επικράτησαν στο Καλοχώρι με 56-49 του Ολυμπου Ελευθερίου Κορδελιού.

Τσαλώνης: «Δεν δέχομαι από κανέναν, τη μείωση της σημαντικής νίκης της Χαλκηδόνας»

Αμεση ήταν η απάντηση της Χαλκηδόνας, δια του προέδρου της, Κορνήλιου Τσαλώνη στα λεγόμενα Διαμαντάκου και Μήτσιου του ΑΟ Αγρινίου για τον μεταξύ τους αγώνα:

Οι δηλώσεις του Γιάννη Διαμαντάκου και του Δημήτρη Μήτσου μετά τον αγώνα του ΑΟ Αγρινίου με τη Χαλκηδόνα

Τα αποτελέσματα των υπολοίπων αγώνων της Δευτέρας σε Γ1 και Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών, νέους και παμπαίδες

Γ1΄ κατ. ΑΝΔΡΩΝ
΄

Ανετη επικράτηση για τον Κεραυνό Αγίου Παύλου

Εχοντας προβάδισμα μεγαλύτερο των δέκα πόντων στο πρώτο ημίχρονο και γύρω στους είκοσι στο δεύτερο, ο Κεραυνός επικράτησε εύκολα στον Αγιο Παύλο με 75-57 της ΑΕ Πυλαίας.

Μεγά…λο «διπλό» στη Νεάπολη

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε στη Νεάπολη του ΠΚ με 78-76. Οι νικητές βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δέκα πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κατάφεραν να μειώσουν στο τρίτο και να κάνουν το ματς «ντέρμπι» στο τέταρτο δεκάλεπτο.