Ηττα από την Σερβία μετά από παράταση για την Εθνική Ανδρών στον τελικό του Ακρόπολις Eurobank-Φωτορεπορτάζ και το στατιστικό του αγώνα

Η Σερβία έκανε το 3/3 στο τουρνουά Ακρόπολις Eurobank με το 85-80 επί της Ελλάδας στο ΟΑΚΑ. Ήταν το τελευταίο τεστ για την Εθνική Ανδρών εντός συνόρων. Η αποστολή θα αναχωρήσει την Τετάρτη (21/8) με προορισμό την Κίνα για τα τελευταία φιλικά και το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Δυνατό παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά έγινε ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Ελλάδα πήρε πρώτη ένα προβάδισμα (8-6, 3’), οι Σέρβοι απάντησαν (8-10, 4’), πριν η ελληνική ομάδα ξαναβρεθεί μπροστά στο σκορ, φτάνοντας ως το 27-18 (14’) και το 38-31 (20’).

Η διαφορά πήρε διψήφια τιμή για πρώτη φορά στο τρίτο δεκάλεπτο (45-35, 23’). Το παιχνίδι είχε δρόμο ακόμη, με τους Σέρβους να πλησιάζουν και πάλι (54-52, 28’30’’).  Η ελληνική ομάδα δεν βρήκε το σουτ που αναζητούσε, αντίθετα οι αντίπαλοί της βρήκαν λύσεις από μακριά με τη διαφορά να μένει σε χαμηλά επίπεδα (61-59, 35’). Ο Μπογκντάνοβιτς μείωσε την απόσταση στην ελάχιστη δυνατή τιμή της (63-62, 37’) και ο Μπιέλιτσα έδωσε για πρώτη φορά από το τέταρτο λεπτό και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (63-64, 37’18’’). Ο Μιλουτίνοφ διαμόρφωσε το 64-69 (39’) και ο Μπιέλιτσα το 64-72 (39’23’’).  Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ισοφάρισε σε 72-72 με 12’’5 για το φινάλε και το γήπεδο να ξεσπά.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Σέρβοι βρήκαν και πάλι τα σουτ που ήθελαν, ήταν εύστοχοι και οι 3/3 βολές του Γκούντουριτς διαμόρφωσαν το 80-85 με 23’’ να απομένουν που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

*Η Εθνική Ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Κώστα Σλούκα, Κώστα Παπανικολάου και Ιωάννη Παπαπέτρου, ενώ λίγο μετά το 17’ της αναμέτρησης τραυματίστηκε ο Γιάννης Αθηναίου, ο οποίος υποβάλλεται σε εξετάσεις.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Πιτσίλκας
Δεκάλεπτα: 19-17, 38-31, 57-52, 72-72 (κ.α.), 80-85
Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης 5, Κόνιαρης 2, Αθηναίου, Καλάθης 15, Μπουρούσης 10, Παπαγιάννης 4, Πρίντεζης 4, Βασιλόπουλος 3, Αντετοκούνμπο Γ. 20, Αντετοκούνμπο Θ. 17.