Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το 7ο Πανελλήνιο Βετεράνων στην Χίο-Πρωτιά για τη Θεσσαλονίκη στους 50+-Φωτορεπορτάζ

Ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία το 7ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βετεράνων που διεξήχθη στην Χίο το τριήμερο 10 με 12 Μαΐου. Τη διοργάνωση είχε αναλάβει ο Σύλλογος Βετεράνων Καλαθοσφαιριστών Χίου που ήταν σε όλα άψογος, με όλες τις ομάδες και τους παίχτες να μένουν ευχαριστημένοι από την φιλοξενία και την διαμονή που τους παρείχαν.

Συνολικά συμμετείχαν 18 ομάδες και περίπου 250 αθλητές ενώ τιμώμενο πρόσωπο του τουρνουά ήταν ο, Χιακής καταγωγής, πρωταθλητής Ευρώπης με την Εθνική το 1987, Μέμος Ιωάννου.

Στην 3η μέρα του τουρνουά είχαμε τρεις τελικούς και αγώνες κατάταξης, πιο αναλυτικά στην κατηγορία + 40 ή ΕΚΑ Αθήνας κέρδισε με 68-93 τον ΣΒΕΚ Χίου που τερμάτισε 2ος, με 3ο τον ΣΠΑΚ Καβάλας και 4ο τον ΣΠΑΚ Λάρισας.

Στην κατηγορία +45 τον τίτλο κατέκτησε ο ΣΒΕΚ Ηρακλείου που κέρδισε με 54-61 το ΣΒΕΚ Θεσσαλονίκης ενώ την 3η θέση πήρε η ΕΚΑ Αθήνας που κέρδισε τον ΣΒΕΚ Ξανθής με 76-52 , ενώ ο ΣΒΕΚ Κομοτηνής κέρδισε τον ΣΒΕΚ Χίου με 53-71.

Στην κατηγορία +50/+55/+60 σε εναν αγώνα ντέρμπι τον τίτλο πήρε ο ΣΒΕΚ Θεσσαλονίκης (+50) που επικράτησε με 58-57 της ΕΚΑ Αθηνας (+50) ενώ στον αγώνα κατάταξης ο ΣΠΑΚΕ (+55) κέρδισε τον ΣΒΕΚ Χίου (+55) με 42-24