Μεγά…λο «διπλό» στη Νεάπολη

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε στη Νεάπολη του ΠΚ με 78-76. Οι νικητές βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δέκα πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κατάφεραν να μειώσουν στο τρίτο και να κάνουν το ματς «ντέρμπι» στο τέταρτο δεκάλεπτο.
Ο Αμανατίδης με γκολ-φαουλ 30 δεύτερα, πριν το τέλος έδωσε διαφορά τριών πόντων στους γηπεδούχους όμως ο Βασίλης Γιαχανατζής ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο. Δύο βολές του ίδιου παίκτη έγραψαν το τελικό σκορ 15  δεύτερα πριν το τέλος. Οι  Αμανατίδης έχασε δύο βολές και δύο δεύτερα πριν το φινάλε, οι Νεαπολίτες κέρδισαν επιθετικό ριμπάουντ αλλά αστόχησαν στο σουτ.
Δεκάλεπτα: 20-16, 42-33, 58-55, 76-78
Διαιτητές: Γαζέτας-Τζιοπάνος Γ.-Σιαμαντούρας
ΠΚ Νεάπολης (Κυρούδης): Σουλτάνης 6(1), Μπεχλιβάνης 17(2), Δημητρόπουλος, Χατζόπουλος 4(1), Χύτας 28(1), Μαυροκεφαλίδης, Τσουτσούκας, Παπαϊωάννου 2, Μπαρτζώκας, Γιαννούλης, Τσιώρας 12(3), Αμανατίδης 7.
Μέγας Αλέξανδρος (Κασαπίδης): Συμεών 2, Σιπητάνος 18(2), Γιαχανατζής Β. 29(5), Γιαχανατζής Α. 6(2), Λάζαρης, Ορφανίδης 6(2), Κωστακίδης 3, Τσαντάκης 14(1), Γιαννιός, Κούτος, Καραβασίλης, Γαλλής.