Ηττα από τη Μεγάλη Βρετανία για την Εθνική γυναικών-Όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική-Τι δήλωσε ο Κώστας Κεραμιδάς

Η Εθνική Γυναικών βρέθηκε στο -16, επέστρεψε, ισοφάρισε τον αγώνα και τελικά ηττήθηκε 79-77 από την Μεγάλη Βρετανία στο Μάντσεστερ για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2019. Ένα αποτέλεσμα που αφήνει ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση, η οποία θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική. Εκεί όπου η Ελλάδα θα υποδεχθεί στην Κοζάνη το Ισραήλ στις 21 Νοεμβρίου!

Με νίκη την προσεχή Τετάρτη επί του Ισραήλ στην Κοζάνη και νίκη της Πορτογαλίας επί της  Μ. Βρετανίας θα καταλάβει την πρώτη θέση του ομίλου. Από εκεί και πέρα αν κερδίσουν οι διεθνείς μας το Ισραήλ και η Μ. Βρετανία την Πορτογαλία,  μπορεί η Ελλάδα να συμπεριληφθεί μέσα στις έξι καλύτερες δεύτερες των ομίλων και να πάρει το εισιτήριο για τα τελικά πάντα σε σχέση με τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Όπως γράφει το http://basketa.gr/ τα τρίποντα της Μεγάλης Βρετανίας έδωσαν τον τόνο στην αναμέτρηση από πολύ νωρίς. Η ελληνική ομάδα μπορεί να ξεκίνησε με το 1-5 και το εύστοχο σουτ της Στέλλας Καλτσίδου από τα 6μ75, αλλά ήταν και το μοναδικό στο οποίο βρήκε το στόχο από αυτή την απόσταση. Αντίθετα, οι οικοδέσποινες μέτρησαν 6/14 στο ίδιο διάστημα και ήταν κάτι που τις βοήθησε να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν μεγάλες διαφορές.

Το 1-5 (3’) έγινε 9-5 (4’23’’) και 12-8 (8’30’’) με τα ριμπάουντ ως αυτό το σημείο να είναι 4-10. Η Μεγάλη Βρετανία αντιδρούσε σωστά κάθε φορά που η Ελλάδα έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι, φτάνοντας ως το 26-12 (14’10’’). Το ίδιο έκανε και όταν η ελληνική ομάδα με τις Χριστινάκη – Παυλοπούλου πλησίασε στους 10 πόντους: Δύο τρίποντα από τις Σάμιουελσον και Χάντι έστειλαν τη διαφορά στο +16 (37-21, 18’30’’).

Η ελληνική ομάδα βγήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και γρήγορα μείωσε στους έξι πόντους (41-35, 22’). Όχι πως δεν υπήρχε και το άσχημο νέο, καθώς η Άρτεμις Σπανού χρεώθηκε με το «καλημέρα» με τρίτο φάουλ. Τα τρίποντα ήταν εκεί για να βοηθήσουν για μία ακόμη φορά την Μεγάλη Βρετανία που πήγε στο 47-35 (23’30’’) και το 55-42 (25’35’’) με την Χάντι. Καλτσίδου, Σωτηρίου και Μάλτση ήταν εκεί όμως για το 59-54 (29’) και οι Σπανού με την Γέμελος μείωσαν ακόμη περισσότερο (61-58) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το επιμέρους στο δεκάλεπτο ήταν 22-33 και αν ψάχνετε και άσχημα νέα να συνοδεύουν την… καλή αυτή είδηση, δείτε τη στήλη με τα φάουλ: Σπανού και Καλτσίδου είχαν πλέον από τέσσερα, ενώ η Σπυριδοπούλου είχε ήδη τρία.

Η Γέμελος έδωσε στην διαφορά τη μικρότερη δυνατή τιμή της (61-60, 30’20’’) και το παιχνίδι έδειχνε «ανοιχτό». Η Σπυριδοπούλου ισοφάρισε σε 71-71 (37’15”) και ξανά για το 74-74 (38′), αλλά η Μεγάλη Βρετανία απάντησε και πάλι (77-74, 38’25”) με την Σάμιουελσον.

Το λάθος στην επαναφορά με 10” για το τέλος έδωσε το δικαίωμα στην Λινταμ να γράψει το 79-74. Με 5” πια στο ρολόι η Μάλτση κέρδισε το φάουλ σε προσπάθεια για τρεις και πήγε στη γραμμή για το 79-77! Η Ελλάδα έκλεψε την μπάλα από την επαναφορά αλλά δεν μπόρεσε να εκδηλώσει επίθεση…

Δεκάλεπτα: 16-8, 39-25, 61-58, 79-77
Διαιτητές: Μαλισέφσκι (Πολωνία), Μεντόζα (Ισπανία), Κέρισιτ (Γαλλία)

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Γέμελος 4, Καλτσίδου 21(1), Μάλτση 19(2), Σπανού 4, Σπυριδοπούλου 15(4), Χριστινάκη 4, Κοσμά, Λύμουρα, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 6, Σωτηρίου 4, Σταμάτη.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα:

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Κεραμιδάς ανέφερε: «Το παιχνίδι για μας χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Δεν τα πήγαμε καθόλου καλά στην επίθεση και στην άμυνα ήμασταν εκτός πλάνου. Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε η γνωστή Εθνική. Πιέσαμε στην άμυνα, ανατρέψαμε τη διαφορά, πήγαμε το ματς ως το τέλος και το χάσαμε στις λεπτομέρειες».