Πήρε το ντέρμπι μετά από παράταση ο ΕΟ Σταυρούπολης

Συγκλονιστικό παιχνίδι στην Ηλιούπολη με τον ΕΟ Σταυρούπολης να επικρατεί ύστερα από παράταση με 47-45 του Φρυγανιώτη.

Οι γηπεδούχοι που ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 34-30 στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Λίγο πριν το τέλος του κανονικού αγώνα και ένώ το σκορ ήταν 43-40, η Στεργίου πέτυχε τρίποντο και πήρε και φάουλ. Εχασε όμως τη βολή, πεντέμιση δεύτερα πριν τη λήξη.

Στην παράταση η Μαγδαλιάδου με δύο βολές και η Γρηγοριάδου με σουτ έδωσαν διαφορά τεσσάρων πόντων στον ΕΟΣ, ενώ με μία βολή της Στεργίου και μία της Ζηπίδου, διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 5-7, 15-18, 29-30, 43-43(κ.α.), 47-45
Διαιτητές: Κομνηνόπουλος-Καραβάς
ΕΟ Σταυρούπολης (Δρακουλίδης): Πεχλιβανίδου Σ. 1, Βέκιου 6(1), Τακίδου 10(2), Πεχλιβανίδου Δ. 2, Μαγδαλιανίδου 4, Γούτη 3, Γρηγοριάδου 6, Χαλκίδου 9, Αντωνιάδου 6(2).
Φρυγανιώτης (Μελετιάδης): Σιακαβάρα 2, Ζηπίδου 14(2), Κραγιοπούλου 5, Μουταφίδου Μ. 2, Τσακίρη 2, Κανελλιά, Ταρπάγκου Α. 2, Στεργίου 14(1), Παπουτσή 4.