Νίκη στην παράταση για τα Βασιλικά-Η βαθμολογία της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι τα Βασιλικά επικράτησαν στην παράταση με 85-83 των Γαλάζιων σε εξ αναβολής αγώνα για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών.

Στην προτελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας του αγώνα αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ ο Οικονόμου των γηπεδούχων. Το παιχνίδι πήγε στην παράταση με τρίποντο Φωτιάδη στη λήξη του κανονικού αγώνα, ενώ είχε προηγηθεί τρίποντο Παπαβασιλείου των Βασιλικών. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τρίποντο του Σίνου 11 δεύτερα πριν το φινάλε, καθώς στη συνέχεια αστόχησε ο Φωτιάδης, πάλι σε τρίποντο.

Μετά το τέλος του αγώνα οι διαιτητές ζήτησαν την παρέμβαση της αστυνομίας καθώς όπως γράφουν στο φύλλο αγώνα, τέσσερις φίλαθλοι από την κερκίδα τους επιτέθηκαν φραστικά.

Δεκάλεπτα: 20-18, 38-39, 54-54, 72-72(κ.α.), 85-83
Διαιτητές: Θεοδώρου-Αγραφιώτης Γρ.-Κωνής
Βασιλικά (Κοσμάς): Κάππος, Σύρος, Σίνος 8(2), Παπαβασιλείου 19(3), Ζέγας 12(4), Κούσας 4, Κογκαλίδης 7(1), Οικονόμου 17, Πασούδης Δ. 18.
Γαλάζιοι (Παπαδούλης): Κάτσιος 2, Φωτιάδης 18(3), Σαχμπατιάν 5, Μπελτές 5(1), Κουσίδης 2, Λέντης 10(2), Καμπούρης 8, Ξυγωνάκης 2, Βασιλόπουλος 8, Δεληγιάννης 21(3), Χαλκιάς 2.