Πάλεψαν απέναντι στην Ντιναμό Κουρσκ οι γυναίκες του Ολυμπιακού-Ητττα στο τέλος με 67-73-Φωτορεπορτάζ και τα καλύτερα στιγμιότυπα

Στάθηκε κάτι παραπάνω από καλά ο Ολυμπιακός απέναντι στην Ντιναμό Κουρσκ, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η ρώσικη ομάδα έκανε το  βήμα μπροστά που αναζητούσε και πήρε τη νίκη στο ΣΕΦ με 67-73 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα Γυναικών.

Η διοργάνωση διακόπτεται για λίγο, λόγω των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2019. Με την επανέναρξη οι “ερυθρόλευκες” θα ταξιδέψουν στην Τουρκία, όπου θα αναμετρηθούν με την Χατάι της Κατερίνας Χατζηδάκη (28/11).

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να αιφνιδιάσει τη ρώσικη ομάδα. Δεν ήταν μόνο το αρχικό 4-0. Ήταν η όλη του παρουσία στο παρκέ που δεν επέτρεψε στην Ντιναμό Κουρσκ να κάνει το παιχνίδι της, προκαλώντας ακόμη και εκνευρισμό στον προπονητή της.

Οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν τα ηνία σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο 12-9 (5’40’’) και το +4 (14-10 στο 6’30’’, 17-13 στο 7’10’’) με τις φιλοξενούμενες να δείχνουν πως βρίσκουν ρυθμό με την έναρξη της δεύτερης περίοδου. Στα συν για τον Ολυμπιακό πως είχε καταφέρει να ελέγξει τα ριμπάουντ (12-13), στα μείον τα γρήγορα δύο φάουλ του Πηνελόπης Παυλοπούλου με την Ντιναμό να πηγαίνει έτσι κι αλλιώς πολύ συχνότερα στη γραμμή της φιλανθρωπίας (2/2 με 7/10 οι βολές).

Η ισορροπία στα ριμπάουντ «διαταράχθηκε» στη δεύτερη περίοδο, στο 14’ ήταν ήδη 13-20 και αυτό έδωσε περισσότερες ευκαιρίες στη ρώσικη ομάδα. Διαμορφώθηκε το 23-29 (13’37’’) με την Άννα Σπυριδοπούλου να χρεώνεται με τρίτο φάουλ, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να απειλήσει και μέσα από την άμυνά του, για να φέρει τον αγώνα στα ίσια (35-35, 18’37’’). Η Ντιναμό πήγε στο +4 (35-39, 20’), αλλά το επόμενο πεντάλεπτο είχε… ελληνική σφραγίδα με την Τόμας να οδηγεί με «γκολ φάουλ» στο +8 (49-41, 25’37’’).

To προβάδισμα άλλαξε χέρια για μία ακόμη φορά με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (54-55, 31′) με τέσσερις συνεχόμενους πόντους της Μπριάνα Στιούαρτ. Ήταν το σημείο στο οποίο το παιχνίδι “γύρισε” με τη διαφορά να πηγαίνει γρήγορα στο +8, αλλά αυτή τη φορά με την πλάστιγγα να γέρνει προς την άλλη πλευρά (54-62, 33’12”). Η διαφορά έγινε και διψήφια (56-66, 35’14”).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την προσπάθεια, μείωσε στους πέντε (67-71, 39’28”), αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα που σφραγίστηκε με το τελικό 67-73.

ΕΠΙΘΕΣΗ: Τεχνική ποινή δέχθηκε ο προπονητής της Ντιναμό Κουρσκ, Λούκα Μοντέλο, στο 17’30’’ του αγώνα, όταν δικαιολογημένα δόθηκε επιθετικό φάουλ στην Μάρτα Ξαργκάι πάνω στην Αφροδίτη Κοσμά. Ο Ισπανός τεχνικός ήταν κάτι παραπάνω επιθετικός προς την Ιταλίδα διαιτητή, Σίλβια Μαρτζιάλι, ακόμη κι όταν αυτή απομακρύνθηκε.

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ: Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η Τόμας χρειάστηκε να πάει στον πάγκο και να δεχθεί πρώτες βοήθειες, καθώς έπαθε κράμπα. Ελάχιστα αργότερα η Σόνια Πέτροβιτς έπεσε στο παρκέ σε μια ανύποπτη φάση και χρειάστηκε να αποσυρθεί κρατώντας το δεξί της χέρι στον καρπό.

Διαιτητές: Μιτρόφσκι, Σακάτσι, Μαρτζιάλι
Δεκάλεπτα: 21-19, 35-39, 54-51, 67-73
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 13, Παυλοπούλου 3, Σωτηρίου 16(3), Σπυριδοπούλου 11(3), Κοσμά 1, Μάζιτς 5, Νικολοπούλου, Σταμάτη 6(1), Τόμας 12(3).