Ανετη πρόκριση για τις γυναίκες του Αστέρα Ιπποδρομίου Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Eχοντας πολύ σημαντική διαφορά από την αρχή ο Αστέρας Ιπποδρομίου Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη επικράτησε στις Σέρρες του Πανσερραϊκού με 43-66.

Όπως γράφει το http://www.serresbasket.gr «οι Θεσσαλονικιές από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο φανέρωσαν τις «άγριες» διαθέσεις τους στο παρκέ (2-8, 4-12, 5-16). Η περίοδος έκλεισε με 14-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αστέρας συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού αυξάνοντας ακόμη περισσότερο το προβάδισμά του στο σκορ (19-39), με τις «κόκκινες» να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση.

Στη τρίτη περίοδο οι «λιονταρίνες» βελτιώθηκαν στην άμυνα, αλλά δεν απειλούσαν με επιτυχία το αντίπαλο καλάθι και το δεκάλεπτο έληξε 28-50.

Στη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενες «σφράγισαν» τη πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του κυπέλλου».

Διαιτητές: Λάλα - Λαζαρίδης
Δεκάλεπτα: 14-24, 19-39, 28-50, 43-66
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Τατιτζικίδης): Χωλοπούλου 11, Χύσα 3(1), Τσάντα 3(1), Βλάχβεη 1, Πελτέκη 11(1), Πιτσιάβα 4, Γκανάτσιου 4, Θανοπούλου 6(2), Δαμιανάκου, Νασιάκου, Κεφάλα, Μίχου.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ E ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ (Ιωαννίδης): Καζαντζή Β. 8(2), Φόρογλου 2, Νάκη 5(1), Καζαντζή Στ. 3(1), Γαβρίλη 13(3), Μπαλλά 10, Βασιλειάδου 10(1), Ζαμπουρίδου 6, Παπαδοπούλου 7, Αναγνώστου 2, Μπαρμπαλιού, Καζαντζή Σπ.