Πρώτη νίκη για τις Ελπίδες Ηλιούπολης-Επικράτησαν του Δημόκριτου με 68-65-Φωτορεπορτάζ

Την πρώτη τους φετινή επιτυχία στο πρωτάθλημα της Γ1 κατηγορίας πανηγύρισαν οι Ελπίδες Ηλιούπολης κερδίζοντας στην έδρα τους τον Δημόκριτο με 68-65.

Οι Ελπίδες μπήκαν δυνατά στο ματς παίρνοντας μια διαφορά δέκα πόντων (15-5), όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πήραν το προβάδισμα στην ανάπαυλα με 25-26. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ελπίδες ξαναπήραν τα ηνία στο σκορ προηγήθηκαν έως και 11 πόντους 50-39 με τον Δημόκριτο να επιστρέφει στο παιχνίδι και να ισοφαρίζει το σκορ στο τελευταίο δίλεπτο 60-60. Οι γηπεδούχοι εν τέλει με σωστές επιλογές στην επίθεση πήραν στις λεπτομέρειες την νίκη με το τελικό 68-65.

Δεκάλεπτα: 17-11, 25-26, 50-39, 68-65.
Διαιτητές: Καμηλάρης-Μαγή
ΕΛΠΙΔΕΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Κασούμης): Κυριαζίδης 20(2), Δουμάνης 12, Γαβαλάς 11(1), Κατσουπάκης 9(1), Χυτόπουλος 7, Βασιλείου 5(1), Γιαννακίδης 4, Μπόζας, Πεχλιβάνης.
ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ (Χαχαμης-Ανεσιάδης): Ψωμιάδης 15(4), Αλεξανδρίδης 12(1), Μπανιάς 9, Νατσιόπουλος 8, Στοίλας 7(1), Τέντσος 6(2), Τσιούκας 5(1), Τουρπεσλής 2, Χατζηαθανασίου 1, Χατζηκωνσταντινου.