Ηττα από την Γαλλία και αποκλεισμός από την οκτάδα για την Εθνική Εφήβων-Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα

Δεν τα κατάφερε στο κρίσιμο παιχνίδι η Εθνική Εφήβων, καθώς γνώρισε την ήττα με 81-86 από την Γαλλία και θα παλέψει για την αποφυγή του υποβιβασμού.
Η Ελληνική ομάδα έδειξε να αιφνιδιάζεται από το γρήγορο ρυθμό των Γάλλων οι οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται με 2-9 (6΄58΄΄). Ακολούθησε επιθετικό «μπλακ-άουτ» από τους Έλληνες παίκτες, ενώ δεν υπήρχε συγκέντρωση ούτε και στην άμυνα, με αποτέλεσμα η Γαλλική ομάδα να προηγηθεί με 6-24 (2΄52΄΄) δημιουργώντας έντονο προβληματισμό. Με ένα επί μέρους σκορ 10-3 το δεκάλεπτο «έκλεισε» με ένα πιο ευνοϊκό σενάριο για τη συνέχεια.

Οι Γάλλοι προσπάθησαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο διατηρώντας τη διαφορά (18-31), όμως σταδιακά κάτι άρχισε να αλλάζει από την ελληνική ομάδα. Τα περιφερειακά σουτ άρχισαν να βρίσκουν το στόχο τους, η άμυνα άρχισε να λειτουργεί υποδειγματικά, γεγονός που ανάγκασε τους Γάλλους να «σιγήσουν» επιθετικά για τέσσερα λεπτά και από το 21-34 (8΄29΄΄) και ένα σερί 11-0 φτάσαμε στο 32-34 (4΄48΄΄). Το τρίποντο του Σανδραμάνη σήμανε την ισοφάριση (38-38) και στη συνέχεια με νέο τρίποντο του ίδιου παίκτη η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 44-40.

Η τρίτη περίοδος ήταν απόλυτα ισορροπημένη μεταξύ των δύο ομάδων, με το πρώτο μισό να ανήκει στην Ελλάδα όταν και κατάφερε να προηγηθεί με +9 (55-46, 4΄56’’) και το δεύτερο μισό να βρίσκει τη Γαλλία να ισοφαρίζει σε περισσότερες από μία φορές, αλλά να μην καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα στο σκορ.

Αυτό που δεν κατάφεραν οι Γάλλοι στην τρίτη περίοδο το πέτυχαν στην τέταρτη και πιο καθοριστική. Το τρίποντο του… ασταμάτητου Αγιαγί έδωσε το προβάδισμα στη Γαλλική ομάδα με 70-72 (6΄15΄΄). Η Εθνική μας δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά, ενώ οι Γάλλοι με εύστοχα κοντινά σουτ έφεραν το σκορ στο 70-78 με τα χρονικά περιθώρια να αρχίζουν να «στενεύουν». Η Ελλάδα μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους με λέι απ του Τσουμάνη (77-82), όμως στο χρόνο που απέμενε δεν υπήρχε περιθώριο για την ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 16-27, 44-40, 65-61, 81-86
Διαιτητές: Κάροβιτς (Βοσνία και Ερζεγοβίνη), Μπαλούν (Τσεχία), Ουντιάνσκι (Μεγάλη Βρετανία)
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Τσιρογιάννης 7, Χουγκάζ 4, Τσουμάνης 4, Ρογκαβόπουλος 21(2), Κουρτίδης, Χατζηδάκης 4, Αρσενόπουλος 15(2) , Γάργαλης 10(1), Σανδραμάνης 12(3), Βουλγαρόπουλος 4, Καματερός, Καράμπελας.

Γαλλία (Κραπέζ): Αγιαγί 31(2), Ουπάς 16(3), Ντιμάνς 11, Οβό 19, Εγούμ 4, Μπαπτίστ 2, Μπουρίς, Κρουζόλ, Λέοπολντ, Μιγέμ, Ρομπινό 3(1).