Δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τουρκία η Εθνική Παίδων-Ηττήθηκε με 74-79-Φωτορεπορτάζ και το στατιστικό του αγώνα

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι η Εθνική Παίδων γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Σερβίας από την Τουρκία με 74-79.
Αύριο θα αντιμετωπίσει την Κροατία στην τρίτη και τελευταία μέρα της φάσης των ομίλων, περιμένοντας και τα νέα για τον τραυματισμό του Αναστάση Κωστόπουλου.

Ένα αμφίρροπο ξεκίνημα οδήγησε σε ένα πολύ καλύτερο δεύτερο δεκάλεπτο για την ελληνική ομάδα. Μετά το 6-11 (4’), ο αγώνας ισορρόπησε, με το προβάδισμα να πηγαίνει στην Ελλάδα για πρώτη φορά τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου με τον Κωστόπουλο (18-16). Η Τουρκία επέστρεψε, προηγήθηκε στο ημίχρονο (21-26, 10’), αλλά το σκηνικό άλλαξε στο επόμενο δεκάλεπτο. Με ένα 9-0 η Ελλάδα βρέθηκε στο +4 (30-26, 12’30’’) με τους Παπασάβογλου και Καλόγηρο και τον Νικολαϊδη να παίρνει τη σκυτάλη σε άμυνα και επίθεση. Το 30-32 (13’20’’) έγινε 43-38 (16’20’’) και η Ελλάδα αντέδρασε με τους Βησσαρίου, Κολοβέρο και Κωστόπουλο με το 44-43 (17’45’’) να μετατρέπεται σε 53-44 στα μισά της διαδρομής.

Η Ελλάδα έφτασε και στο +13 (57-44, 23’), αλλά η Τουρκία κατάφερε να ροκανίσει σταδιακά τη διαφορά. Πήγε πιο επιθετικά στα ριμπάουντ, ευστόχησε στις βολές και η απόσταση μειώθηκε στους τέσσερις πόντους (63-59, 29’13’’). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε στο +7 με τη λήξη της τρίτης περιόδου (66-59), αλλά η Τουρκία μπήκε πολύ δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας να μειώσει στους δύο πόντους (68-66). Ο Παπασάβογλου έδωσε μια ανάσα με ένα τρίποντο από την γωνία (71-68, 33’20’’), αλλά τρία λεπτά πριν το τέλος και μετά από πολλές άστοχες προσπάθειες και από τις δύο ομάδες η Τουρκία κατάφερε να ισοφαρίσει (71-71) και να προσπεράσει (71-73, 37’25’’).

Στο σημείο αυτό ο αγώνας πέρασε σε δεύτερη μοίρα, καθώς ο Κωστόπουλος βρέθηκε στο παρκέ, έδειχνε να έχει ενοχλήσεις στο κεφάλι, δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες και τελικά μεταφέρθηκε με φορείο εκτός γηπέδου με τη συνοδεία του ιατρικού επιτελείου της Εθνικής Εφήβων.

Οι Τούρκοι προηγήθηκαν 71-75, αλλά ο Βησσαρίου με τρίποντο από τη γωνία μείωσε (74-75, 39’). Η διαφορά πήγε και πάλι στο +3 από τη γραμμή (74-77, 39’40’’) για να φτάσει η Τουρκία στη νίκη με 79-74.

Ο Αναστάσης Κωστόπουλος υποβλήθηκε σε εξετάσεις στο νοσοκομείο, καθώς αισθανόταν ενοχλήσεις στον αυχένα. Νευρολογικά είναι εντάξει, αλλά θα παραμείνει στο νοσοκομείο για λίγες ώρες ακόμη για προληπτικούς λόγους.

Δεκάλεπτα: 21-26, 53-44, 66-59, 74-79
Διαιτητές: Γκλίσιτς (Σερβία), Περτσιαβάλε (Ιταλία), Ολιό (Γαλλία)
Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καλόγηρος 7, Κολοβέρος 8, Παπασάβογλου 12, Πράπας 4, Βησσαρίου 13, Φιλίππου 2, Φίλλιος 6, Καραμανλής, Κωστόπουλος 10, Νικολαϊδης 10, Τόλιας 2, Τσάμης
Τουρκία (Γκιουνέι): Μπόνα 4, Εκιντσί 10, Γκορενέρ 9, Μουτάφ 22, Τούνα 3, Ατσουρέν 5, Μπαϊρακτάρ 2, Χαλταλί 4, Σαρίτσα, Σενγκούν 14, Τάρλα 4, Ούλκερ 2