Ηττα στις λεπτομέρειες από την Λιθουανία για την Εθνική Νέων Γυναικών-Πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο για τις διεθνείς μας

Εφτασε στην κοντά στην... πηγή η Εθνική Νέων Γυναικών, αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών (B’ Κατηγορίας) που διεξάγεται στην Οράντεα της Ρουμανίας. Ανέτρεψε μια διαφορά 23 πόντων, πέρασε μπροστά, όμως τελικά ηττήθηκε με 75-71 από τη Λιθουανία.

Η Εθνική μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 6-0 και 11-8, με τη Λιθουανία στη συνέχεια να βρίσκει λύσεις και να βρεθεί  μπροστά με 17-15 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Ελλάδα ισοφάρισε σε 17-17, αλλά η αντίπαλος έτρεξε ένα σερί 13-2 κάνοντας το 30-19 στο 15. Η Εθνική μείωσε σε 30-23 με την διαφορά να ανοίγει και πάλι και να γίνεται το 41-23 (18.10). Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η ψαλίδα στο σκορ πήγε στο +23 (52-29) για να ξεκινήσει η Εθνική τη μεγάλη αντεπίθεση.

Με πίεση στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφερε το ματς στο -7 (60-53). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με την Κατσαμούρη ισοφαρίζει σε 61-61 με τρίποντο (31.30) και λίγο αργότερα η Βιντσιλαίου έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα (65-63 στο 33.30).

Tο παιχνίδι έγινε ντέρμπι, αλλά στο τέλος η Λιθουανία εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη της Εθνικής φτάνοντας στη νίκη με 75-71.

Δεκάλεπτα: 15-17, 26-43, 53-60, 71-75
ΕΛΛΑΔΑ (Καφαντάρη): Δανδουλάκη 10, Γεροστεργίου 9, Καρλάφτη 13(2), Τσινέκε Ε. 16(3), Βιντσιλαίου 15, Καρακούλα 2, Κατσαμούρη 6(1), Κοίλια, Σαπαλίδου, Τζιότζιου.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Ζενεβίτσιους): Γιουρκιτε 17(3), Κνιζάιτε 11, Μεσκονίτε 12, Πετρενάιτε 12, Σακεβικιούιτε 15, Γκουντελιονίτε 4, Κακτάιτε,  Σεγκζντάιτε 4, Στιμαϊτιτε.